Eti Negro bisküvisinin 40 yıllık adı değişti! Eti yaptığı açıklamasında bazı kültürlerde ayrımcılık hissiyatı oluşturan bu nedenle mutsuzluk yaratması nedenlerle denildi. Peki Negro ne demek?

Eti yaptığı açıklamsında Negro ürününün ismini değiştirdi. 

Merve Şeyma Zengin Ağlayan Gelin dizisinde! Merve Şeyma Zengin Ağlayan Gelin dizisinde!

Eti birçok dilde ırkçı anlamda kullanılan negro adını bisküvisinden çıkardı ve ismini değiştirdi. Eti'nin unutulmaz bisküvisinin yeni adı Nero oldu.

Eti, bazı dillerde siyahlara yönelik ırkçı amaçlarla kullanılan Negro adını bisküvisinden kaldırdığını açıkladı. 

Futbol maçlarında bazı taraftarlarca siyahi futbolculara gösterilen Negro biskivü isim değişikliği yaptı. Bu değişikliik kimi kullanıcılar tarafından eleştirildi kimileri ise detsek verdi.

Eti yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"İspanyolcada siyah rengi ifade eden negro kelimesi, ülkemizde tüketiciler nezdinde kakaolu bisküvinin adı haline gelmiştir. İnsan hakları ve tüm insani değerlere aykırı şekilde ten rengi sebebiyle ayrımcılık, ne yazık ki küreselleşen dünyada halen en büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Günümüzde negro kelimesi de maalesef bazı ülkelerde ayrımcılık ifadesi olarak kullanılabilmektedir. Yıllar önce kakaolu bisküvimizi tarif etmek amacıyla seçtiğimiz marka ismimizin, ülkemiz ve kültürümüzde hiçbir karşılığı olmadığı halde çok nadiren bile olsa olumsuz çağrışımlara sebep olacak şekilde kullanılması kabul edebileceğimiz bir durum asla olamaz. Dolayısıyla insanların mutluluğuna hizmet etmeyi amaç edinmiş bir şirket olarak, bir kişinin dahi mutsuz olma ihtimalini marka ismi değişikliği için yeterli bir neden olarak görüyoruz. Bu konuda duyduğumuz hassasiyet ve sorumlulukla uzun süredir yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda Eti Negro markamızın ismini ülkemizle birlikte bulunduğu ihraç pazarlarında değiştiriyoruz. Marka ismi olarak İtalyancada siyah anlamına gelen ve tüketicilerimiz nezdinde bisküvimizin yoğun kakaolu içeriğini öne çıkaracak “Nero” ismiyle devam etme kararı aldık." 

FFgitfGXEAE7Htu