Ankara’da düzenlenen EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı’nda, sanatçı Beren Saat ve Kenan Doğulu’nun konuşması gündeme bomba gibi düştü. Hakan Ural ünlü oyuncu Beren Saat’in konuşmasını hedef alarak tepki gösterdi. İşte merak edilenler…

Başkentte düzenlenen EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı’nda sanatçılar Beren Saat ve Kenan Doğulu’ya “İklim Elçisi” plaketi verildi. Güzel oyuncu Beren Saat’in yaptığı konuşma gündeme bomba gibi düştü. Saat, ülkedeki, eğitim ve sanatın geldiği noktaya damga vurarak sosyal medyada gündem oldu. Beren Saat’in konuşmasını hedef alan Hakan Ural, “Hiç bu toplara girme altında kalırsın” ifadelerini kullandı.

4_1280x720-106

Erol Afşin Gaddar dizisinde! Japon rolünü kaptı! Erol Afşin Gaddar dizisinde! Japon rolünü kaptı!

Beren Saat ve Kenan Doğulu’nun Sözleri İklim Zirvesine Damga Vurdu!

Beren Saat ve eşi Kenan Doğulu’ya Ankara’da düzenlenen EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı’nda “İklim Elçisi” plaketi verildi. Ünlü oyuncu Beren Saat yaptığı konuşma ile gündeme bomba gibi düştü. Sosyal medyada gündem olan Beren Saat’e Hakan Ural da eleştiri getirdi.

Başarılı oyuncu Beren Saat, “Öğrencilik dönemimde başörtüsünün üstüne peruk takmak zorunda kalan sınıf arkadaşlarım oldu ve geçen yıllar içinde eğitim eşitliğinin sağlanmasına hepimiz çok sevindik. Fakat sonrasında ‘kadının giysisi siyasete malzeme yapılıyor, eğitim sistemimiz geriliyor, kadın bakanlığı kapatılıyor, kadınlar haklarını sistematik bir şekilde kaybediyor’ diye rahatsızlıklarımızı dile getirdiğimizde ‘köprülere, yollara bak ne kadar iyi çalışılıyor’ cevabını aldık. Basında, sanatta sansüre isyan ettiğimizde ‘yüzümüzü hep Batı’ya döndük şimdi birazcık da Doğu’ya bakalım’ denildi. O günlerde harekete geçebilecek pek çok kişi göz yumduğu için bugün ülkemizin en değerli üniversiteleri saygınlığını yitiriyor. Öğrenciler derslerine karınlarını doyuramadan giriyor. Türkiye teknolojide, bilişimde dünyanın gerisinde kalıyor ve kadın cinayetlerinde her yıl yüzlerce kadının yaşam hakkı elinden alınıyor. Türkiye sanatta sporda kan kaybetmeye başladı. Yetkin akademisyenler öğrencilerine erişemiyor. Kadınlar korkmuş, gençler hayalsizleşmiş, insanlarımız gittikçe kültürsüzleşmiştir. Şimdi benzer isyanlarımız iklim için. Gezegenimiz yangınlarla, sellerle bizi uyarmaya çalışıyor. Müsilaj bir üniversite öğrencisinin aydınlık zihninin üzerini kaplamaya çalışan baş örtüsü üzeri peruk gibi berrak denizin üzerinde duruyor. Dünyanın her yerinde çocuklar her fırsatta ‘geleceğimi kirletmeyin’ diye seslerini duyurmaya çalışıyor. Ve büyükleri olarak biz göz yummaya devam edersek savaşlar nedeniyle göç etmek zorunda kalan çocuklara iklim sebebiyle göç etmek zorunda kalan çocuklar da eklenecek. Dünya Bankası’nın çalışmasına göre 2050 yılına kadar 216 milyon insanın su ve gıda kıtlıkları ve aşırı hava olayları nedeniyle göç etmesi bekleniyor. Türkiye’nin Suriyeli mültecilere kucak açması sebebiyle yaşadıklarını birazcık düşünün. Barınma sağlık ve eğitim haklarından mahrum kalan çocukları düşünün. Sokaklarımızda yaşanan çatışmaları da hatırlayalım veya Türk misafirperverliğimizin böyle bir durumdan nasıl sınandığını… Kıtlık, kuraklık, eşitsizlik, ırkçılık çocuklarımızın kaderi olmasın. Berrak denizlerle çevrili bereketli Anadolu toprağının sağlıklı, umutlu Atatürk çocuklarını zeytinleriyle besleyebildiği yarınlar için lütfen göz yummayalım.” Dedi.

Kenan Doğulu ise ödül aldıktan sonra müzik emekçilerinin zor durumda olduğunu belirterek, yetkililerden gece saat 00.00’da bitmek zorunda kalan müzik yasağının kaldırılmasını istedi.

2_1280x720-129

Hakan Ural’dan Beren Saat’e Tepki Geldi!

Ankara’da düzenlenen İklim Zirvesinde konuşan İklim Elçisi Beren Saat’in sözlerine tepki gösteren Hakan Ural bazı açıklamalarda bulundu. Ural sözleri ile Beren Saat’i hedef aldı.

Kanal D ekranlarında program sunan Hakan Ural, Beren Saat'in sözlerini hedef alarak, "Beren’in konuşması çöp. Sana bu hakkı kim verdi de siyaset yapıyorsun? Devletin hizmetlerini küçümsemek neden bilmiyorum. Sen gerçekten Türkiye tarihini biliyor musun? Senin Teknofest'ten haberin var mı? Hiç bu toplara girme altında kalırsın" şeklinde konuştu.