Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

YKS Tercih Robotu – YKS Tercih Üniversite Başarı Sıralamaları

Genel

2 Temmuz 2018 Pazartesi 12:24:12

Son Güncelleme: 02/07/2018 12:05:44

YKS Tercih Robotu – YKS Tercih Üniversite Başarı Sıralamaları

Yüksek Öğretim Kurumları Sınav maratonu tamamlandı! Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi olarak 2 kısımdan oluşan sınav maratonunun ardından öğrencileri tercih aşaması bekliyor. Hangi puan ve başarı sıralaması ile hangi bölüme gidebilirim? Tercih listemi nasıl hazırlamalıyım diyorsanız bu haberimize göz atmalısınız…

YKS sınav maratonunun tamamlanmasının ardından gözler YKS Tercih Listelerine çevrildi. ÖSYM tarafından TYT ve AYT sınav kitapçıkları ve cevap anahtarları dağıtıldı. Sınava giren öğrenciler, bu kitapçık ve cevap anahtarları ile puanlarını tahmini olarak hesaplamaya başladı. TYT-AYT puan hesaplama programları ile yapılan hesaplamalar sonucu diploma notunuz da eklenerek bir yerleştirme puanı elde edeceksiniz. Bu yerleştirme puanının yanında bir de başarı sıralamanız yer alacak. İşte yerleştirme puanı ve başarı sıranıza göre herhangi bir üniversiteden herhangi bir bölüme yerleşmek istediğiniz de bu kıstaslar çerçevesinde tercih yapabileceksiniz. İstediğiniz üniversite ve fakülte için üniversite başarı sıralamalarına bakmamız gerekmektedir. YKS sınav sonuçlarının kesin olarak 31 Temmuz 2018 günü açıklanmasının ardından üniversite başarı sıralamaları ve ÖSYM Tercih Robotu vasıtasıyla tercih listenizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

ÖSYM KİTAPÇIKLARI YAYINLADI!

ÖSYM sınava giren öğrenciler için AYT ve TYT sınav kitapçık ve cevap anahtarlarını yayınladı. ÖSYM’nin resmi internet adresine giriş yaparak bu kitapçık ve cevap anahtarlarına ulaşabilirsiniz. ÖSYM’den yapılan açıklamada sınav sonuçlarının 31 Temmuz günü açıklanacağı da belirtilmişti. Öğrenciler artık tamamlanan sınavların ardından tercih için bekliyor. Tercih yapacak adayların 30 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında Aday İşlemleri Sistemine girerek Okul puanı ve diploma notunu da onaylamaları gerekiyor.

YKS sınav sonuçlarının ÖSYM tarafından KESİN olarak açıklanmasıyla birlikte öğrenci ve veliler tercihler için tercih merkezlerinden destek alabilir. Ayrıca internet sayfamız üzerinde üniversitelerin başarı sıralamaları ve puanlarını da tercih vaktine kısa bir süre kala ekleyeceğiz. Bu sayfayı takip ederek istediğiniz üniversite ve bölüm için puanınızın ve sıralamanızın uygun olup olmadığını kontrol edebileceksiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı