Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışmasının kazanını 65 ülkeden Türkiye oldu!

Kültür Sanat

18 Ocak 2017 Çarşamba 11:38:22

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışmasının kazanını 65 ülkeden Türkiye oldu!

Yeşilay tarafından bu yıl defa gerçekleştirilen Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’na 65 ülkeden yapılan başvurular tamamlandı.

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışmasının kazanını 65 ülkeden Türkiye oldu!

Yarışmaya ABD, Brezilya, Meksika, Avrupa ülkeleri, Endonezya, Çin, Avustralya ve Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere toplamda 65 ülkeden 510 aday katıldı.

Bağımlılık ve karikatür sanatını bir araya getiren 1225 eser’in başvurduğu yarışmada, sanatçılar, uyuşturucu madde, tütün, alkol, teknoloji, kumar bağımlılığı gibi alt başlıkların yanı sıra, bağımlılıkların insana ve topluma verdiği zararlara değindiği çalışmalar ortaya koydular.

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışmasının birincisi olan çalışma ise, Türkiye’den İsmail Büken tarafından yapıldı. Başarılı bulunan diğer 5 eser’in sahibi ise, İsrail’den İlya Katz, İran’dan Bahman Jalali Nokandeh, Belçika’dan Luc de Scheemaeker, Brezilya’dan Silvano Melo ve Rusya’dan Andrei Popov isimli yarışmacılar oldu.

Birincilik ödülü olarak, 3 bin dolar verilirken, başarılı bulunun adaylara ise 500 dolar’ın yanı sıra başarı plaketi verildi. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın sonuçları; Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı ve Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, Karikatürist Yrd. Doç. Gürbüz Doğan Ekşioğlu ve Karikatürist Muhittin Köroğlu’nun yer aldığı jüri tarafından belirlendi.

13 Ocak 2017 tarihinde Yeşilay Genel Merkezi Sepetçiler Kasrı’nda bulunan jüri üyeleri ödül kazanan eserleri; sanatsal nitelik olarak 25 puan, konuya uygun mizahi yönüne 25 puan, eserde yansıtılan konunun günlük yaşamla ilişkili toplumsal ve kültürel etki gücüne ise 50 tam puan verilerek belirledi.

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması ödülleri, Yeşilay Haftası’nda verilecek. Dereceye giren eserler de yine Yeşilay Haftası’nda sergilenecek.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı