Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Türk dizilerine olan ilgi hızla artıyor

Dizi Haberleri

5 Nisan 2017 Çarşamba 12:36:47

Türk dizilerine olan ilgi hızla artıyor

Yurt dışına dizi ihracatında 2. sıraya oturan Türkiye, Dünya’da izlenme rekorları kıran Amerikan dizilerinin hemen ardından iddialı bir şekilde takibini sürdürüyor.

Türk dizilerine olan ilgi hızla artıyor

Kanal D’nin kapısını araladığı dizi ihracatı, 2006 yılından bu yana büyük bir artış göstererek, bugün tam olarak 142 ülkeye kadar yayılmış durumda.

Latin Amerika ve Orta Doğu başta olmak üzere Türk dizileri büyük ilgi görürken, bu ülkelerde en çok izlenen yapımlar arasında da yer alıyorlar.

Latin Amerika’nın en çok izlenen 15 yapımından 4’nün Türk olması da, Türk dizilerine olan ilginin ne kadar ileri boyutlarda olduğunu ortaya koyuyor.

Bundan 9 yıl önce, 2018 yılında dizi ihracatından elde edilen gelir 10 milyon dolar civarında iken, bugün dizi ihracatından elde edilen gelir 350 milyon dolara ulaştı.

Türk dizilerine olan bu ilgi de elbette ihracatta bölüm başına alınan ücret fiyatını da yükseltmiş durumda. 2008 yılında 5 bin dolar olan bölüm başı ücreti, şimdi 50 bin dolara kadar yükselmiş durumda.

İhracatın kapısını aralayan Gümüş, hala ülkelere satılmaya devam ederken, son zamanların popüler dizisi Vatanım Sensin ve bir başka Kanal D dizisi Hayat Şarkısı en çok satılan yapımlar arasında yer alıyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Dizi Haberleri

Yukarı