Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Sırt derisini para karşılığında satmış!

Kültür Sanat

6 Şubat 2017 Pazartesi 00:17:48

Son Güncelleme: 06/02/2017 00:20:39

Sırt derisini para karşılığında satmış!

Tim Steiner adlı adamın sırtında, ünlü bir ressam tarafından yapılan ve Alman sanat koleksiyoncusuna 150 bin euroya satılan bir dövme var. Steiner öldüğünde, sırt derisi yüzülerek çerçevelenecek.

Sırt derisini para karşılığında satmış!

Eskiden dövme salonu işleten 40 yaşındaki İsviçre vatandaşı Steiner’ın öyküsü, 10 yıl önce kız arkadaşının, domuzların üzerine yaptığı dövmelerle adını duyuran Belçikalı ressam Wim Delvoye ile tanışmasıyla başlamış.

Delvoye, Steiner’in sevgilisine, sırtını tuval olarak kullanacak birini aradığını söylemiş ve bunu kabul edecek birini tanıyıp tanımadığını sormuş.

Steiner, “Sevgilim beni aradı ve hemen ‘evet’ dedim. Derim şimdi sanat koleksiyoncusu Rik Reinking’a ait. Sırtım tuval ve ben geçici çerçeveyim” diyor.

Steiner, kendisini eleştirenlere “İğrençlik göreceli bir kavram. Japon dövme tarihinde bu birçok kez yapılmış bir şey. Bazıları çok beğeniyor, bazıları da bunun insan haklarına aykırı olduğunu söylüyor. Buna kölelik ya da fahişelik diyenler bile var. Bence hiç fena bir fikir değil” diye yanıt veriyor.

YILDA ÜÇ KEZ DÖVMESİNİ SERGİLİYOR

BBC Türkçe’nin haberine göre sözleşme uyarınca, Steiner yılda en az üç kez, dövmesini bir sanat galerisinde sergilemek zorunda.

Tim Steiner, dövmesini ilk kez, daha tamamlanmamış haliyle Haziran 2006’da Zürih’te sergilemiş. Dövmenin onuncu yılı olan geçen yıl ise Tazmanya’daki Mona galerisinde tüm sene boyunca haftada altı gün, günde beş saat (toplam 1500 saat) üstsüz oturmuş. Sergi geçen Salı kapanmış.

“BENİ HEYKEL SANIYORLAR”

Dövmesini sergilerken hiç kıpırdamadan ve kimseyle konuşmadan oturan Steiner, “Benim heykel olduğumu sanıyorlardı. Canlı olduğumu öğrenince şaşırıyorlardı” diyor.

Steiner, “TIM” adlı dövmesini Danimarka ve İsviçre’de de sergileyecek.

(BBC)

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı