Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Senaryo Yazarları Derneği’nden ‘Dizi Süresi’ bildirisi

Dizi Haberleri

31 Mart 2017 Cuma 14:01:42

Senaryo Yazarları Derneği’nden ‘Dizi Süresi’ bildirisi

Senaryo Yazarları Derneği (Sen-Der) pek çok üyesinin imza attığı ortak bir bildiri yayınlayarak, Türkiye’deki dizi sürelerine yönelik ‘isyan bayrağı’ açtılar.

Senaryo Yazarları Derneği'nden 'Dizi Süresi' bildirisi

Dünya’nın pek çok ülkesinde, hatta en çok izlenen dizileri de dahil olmak üzere dizi süreleri 60 dakikanın altında iken, ülkemizde ki dizi sürelerinin 2-3 saat arasında olması, sadece oyuncuları yormuyor.

Oyuncularda zorlu ve uzun set çekimleri nedeni ile yıprandıklarını, yorgunluktan hasta düştüklerini sıkça dile getirirlerdi. Tabi yorulan sadece oyuncular değil!

Aslında dizilerin var olmasını sağlayan, hikayelerini kaleme alan senaristleri, herkesten fazla yorulanlar. Öyle ki saatler süren dizilerin akıcı bir şekilde ilerlemesi, insanları ekrana kilitlemeyi sağlamaları oldukça zor bir işken, birde her hafta 150 dakikalık dizilerin senaryosunu yazmak ise onlar için oldukça yıpratıcı olabiliyor.

Türkiye’nin önemli pek çok dizisinin senaristlerinin de dahil olduğu bir bildiri, Senaryo Yazarları Derneği tarafından yayınlandı. İşte o bildiri:

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Dizi Haberleri

Yukarı