Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Safranbolu’da tarihi taş binanın restorasyonu devam ediyor

Kültür Sanat

2 Ocak 2017 Pazartesi 19:52:22

Son Güncelleme: 02/01/2017 19:53:36

Safranbolu’da tarihi taş binanın restorasyonu devam ediyor

Karabük il’ine bağlı Safranbolu ilçesinin sahip olduğu en güzel mimari yapıları arasında yer alan Üniversite’ye ait ait taş bina restorasyonunun çalışmaları devam ediyor.

safranbolu taş bina restorasyonu

Üniversitenin rektörlüğünü yapan Prof. Dr. Refik Polat, yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kürtül ve üniversitenin genel sekreter vekili Doç. Dr. Mücahit Coşkun çalışmanın olduğu yere gittiler. Restorasyonu sürmekte olan üniversiteye ait tarihi taş binada çalışmaları yerinde incelediler.

2 bin metrekarelik açık alan üzerinde 848 metre kare kapalı alana sahip binanın restorasyonuna başlanmıştı. Yakın zamanda tamamlanması ve tekrar faaliyete geçirilmesi beklenen taş bina ilçenin en önemli mimari güzellikleri arasında gösteriliyor.

Safranbolu halkı, UNESCO Dünya mirası listesinde yer alan ve 127 yıllık tarihi olan taş binayı görmek için sabırsızlanıyor.

Taş Bina, 1890 yılında dönemin Kastamonu valisi Abdurrahman Paşa tarafından frengi hastanesi olarak yapılmıştı.

13 yıl süre ile Karabük Üniversitesine bağlı Fethi Toker Güzel Sanatlar Tasarım Fakültesi olarak hizmet veren bina, fakülte’nin yeni bir binaya taşınması ile birlikte atıl kalmıştı.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı