Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Özledim şarkısı Murat Boz ve Fettah Can’a ceza ödettirecek

Magazin

27 Aralık 2016 Salı 02:00:33

Son Güncelleme: 27/12/2016 02:01:57

Özledim şarkısı Murat Boz ve Fettah Can’a ceza ödettirecek

Murat Boz’a, Şans isimli albümünde ki parçalardan olan “Özledim” şarkısını izinsiz kullandığı gerekçesiyle tazminat davası açılmıştı.

murat boz, fettah can özledim şarkısı tazminat davası

Şarkıcı ve bestekâr olan Uğur Bayar, 2013 yılında Dünya isimli eserinin Özledim ismi altında izinsiz olarak kullanıldığı gerekçesi ile Murat Boz, Fettah Can ve Dokuz Sekiz Müzik şirketine açtığı tazminat davasını kazandı. Mahkeme, şarkının izinsiz olarak kullanıldığına hükmetti ve 9 bin TL maddi 10 bin TL manevi tazminat ödenmesinde karar kıldı.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada, Uğur Bayar, Dünya isimli eserinin çalınarak başka bir eserde, farklı bir isim ile kullanıldığı iddiasıyla Murat Boz, Fettah Can ve Dokuz Sekiz Müzik şirketine 11 bin TL’lik tazminat davası açmıştı. ‘Dünya’ isimli eserinin 2006’da ‘Hak Etmedim’ ismini verdiği albümünde yer aldığını söyleyen Bayar, Dokuz Sekiz Müzik şirketinin prodüksiyonluğunu yaptığı Murat Boz’un ‘Şans’ isimli albümünde ki ‘Özledim’ isimli şarkısının izin alınmaksızın kullanıldığını iddia etti.

Albüm detayında ise şarkının söz yazarı olarak, kendisinin yerine Fettah Can’ın gösterildiğini kaydeden Bayar, ayrıca Fettah Can’ın eseri Murat Boz’un dışında Yunan şarkıcı Giorgos Mazonakis’e de verdiğini belirterek, ‘Dünya’ isimli eserin aşırılarak ve tahrip edip izinsiz kullanıldığını iddia etti.

İFTİRA

Dokuz Sekiz Müzik, Murat Boz’un seslendirdiği ‘Özledim’ şarkısının çalıntı olmadığını, Fettah Can’ın vermiş olduğu izin belgesine güvendiklerini belirtti. Şirketin tüm yasal izinlerin alındığı sözü ile Murat Boz’un bu eseri albümünde seslendirdiğini ve kendisine iftira atıldığını kaydetmişti.

MAHKEME BAYAR’I HAKLI BULDU

Mahkeme, ‘Dünya’ adlı eserin çalıntı olup olmadığının tespiti için dosyayı 3 kez bilirkişiye gönderdi. Davanın dün görülen karar duruşmasında mahkeme, eserin izinsiz kullanılmasından dolayı Murat Boz ile Fettah Can ve Dokuz Sekiz Müzik şirketine 3’er bin liradan 9 bin lira maddi, 10 bin lira da manevi tazminat ödemesine hükmetti.

(Habertürk)

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Magazin

Yukarı