Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Nobel Kimya Ödülünün Sahibi Kim Oldu?

Kültür Sanat

13 Aralık 2017 Çarşamba 18:16:14

Son Güncelleme: 15/12/2017 01:30:38

Nobel Kimya Ödülünün Sahibi Kim Oldu?

Nobel Kimya Ödülünün Sahibi Kim Oldu

Nobel Kimya Ödülü

Nobel kimya ödülünün sahibi açıklandı. Nobel kimya ödülü verilmeye başlandığı seneden bu yana gelenek haline geldiği üzere İsveç’te yapılan bir basın toplantısı ile duyuruldu.

Nobel Kimya Ödülünün Sahibi Kim Oldu?

Numunelerin düşük sıcaklıkta incelenebilmesini sağlayan kiro elektron mikroskobu ile Jacques Dubochet, Joachim Frank ve Richard Henderson’un ödülün sahibi oldular. Yapılan açıklamada bu icat ile moleküllerin daha hızlı dondurularak, doğal şekilleri ile incelenebildiği açıklanmıştır. Bu yöntem biyokimya dünyasında yeni bir dönemin başlamasını sağlamış bulunmaktadır. Daha önceleri kullanılan sistem ile moleküller sadece ölü olarak gözlemlenebiliyordu. Şu anda ise moleküller üç boyutlu olarak gözlemlenebilmektedir.

Yapılan açıklama da hızlı bir şekilde ilerlemekte olan biyokimyanın oldukça heyecan verici olduğu ve iler de heyecanlı bir geleceğin beklediği açıklaması yapıldı. Aynı zaman da yapılan bu icat ile yakında sır diye bir şeyin kalmayacağı da açıklandı. Bunun nedenini ise vücut sıvılarının dahi her bir damlasının bile görülebildiğini bu nedenle de sır diye bir olayın kalamayacağı yönünde bir açıklama yaptı.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı