FOX TV ekranlarında yayınlanan Maske Kimsin Sen programı yayınlandığı ilk gündem bu yana sosyal medya gündeminde yer aldı. Resmi Gazete’de yayınlanan “Basın ve Yayın Faaliyetleri” genelgesinin, Maske Kimsin Sen’e yönelik olduğu iddia edildikten sonra programın final yapacağı söylenmişti. Programın yapımcısı Fatih Aksoy’dan açıklama geldi.

Resmi Gazete’de yayınlanan “Basın ve Yayın Faaliyetleri” genelgesinin, FOX TV’de izleyicilerle buluşan Maske Kimsin Sen’e yönelik olduğu iddialarından sonra programın final yapacağı söylenmişti. Ancak merakla beklenen açıklamayı programın yapımcısı Fatih Aksoy yaptı. İzleyiciler program hakkında verilen kararı merak ediyor.

8_1280x720-4

Maske Kimsin Sen Programı Neden Final Yapıyor?

Jüri koltuğunda Eda Ece, Melis Sezen, Alican Yücesoy ve Doğu Demirkol’ un oturduğu, sunuculuğunu Tansel Öngel’in üstlendiği Maske Kimsin Sen programı geçtiğimiz aralık ayında yayınlanmaya başlamıştı. FOX TV ekranlarında yayınlanmaya başlayan program izlendiği ilk günden bu yana bazı kesimler tarafından eleştirilmişti.

Maske Kimsin Sen programında ünlü kişilerin, maske ve kostüm kullanmak şartıyla kimliklerini saklayarak şarkı söylediği ve jüri üyelerinin de yarışmacıların kim olduklarını bulmaya çalıştığı yarışma programıdır. Yarışma daha başladığı ilk gün sosyal medyada pagan sembollerine yer verdiği ve satanizme özendirdiği gerekçesi ile bazı kesimler tarafından eleştirilip, gündem olmuştu. Tartışma konusu olan program Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, sosyal medya kullanıcısı kişiye verdiği cevapta, program hakkında inceleme başlattıkları ifade edilmişti.

5_1280x720-36

Maske Kimsin Sen Yapımcısı Fatih Aksoy’dan Açıklama Geldi!

FOX TV ekranlarında yayınlanan, “Maske Kimsin Sen” programı pagan sembollerini içerdiği iddia edilerek bazı kesinler tarafından eleştirilmişti. Ardından Resmi Gazete’de yayınlanan “basın ve yayın faaliyetleri” genelgesi ile programın final yapılacağı öne sürülmüştü. Maske Kimsin Sen programının yapımcısı Fatih Aksoy final kararı hakkında açıklamalarda bulundu.

Maske Kimsin Sen programının yapımcısı Fatih Aksoy, “Maske Kimsen Sen yarışması dünyanın çeşitli ülkelerinde aralarında Müslüman ülkelerinde olduğu 50 ülkede yayınlanmış bir programdır. Bizim yaptığımız şey, dünyanın 50 ülkesinde yayınlanmış bir formatı alıp burada yayınlamaktı. Ocak döneminde başlasın, bir sezon gitsin diye bu işi yaptık ama 2,50 reyting alınca kanalla konuştuk ve reytinglerden dolayı sonlandırmaya karar verdik. 2,50 reyting alan iş benim yaptığım bir iş ama normal şartlar altında bu program majör kanallarda ‘prime time’da yayınlanamaz. O kanal o gece zarar eder. Hiçbir kanalda 2,50 reytingli bir şey bulamazsınız. Ne FOX TV’de ne de başka bir kanalda 2,50 reyting alırsanız o dizi ya da program yayınına son verilir bu da sektördeki herkesin bildiği bir şeydir.” Söyledi.

 Aksoy, “Açıkçası bu kararname bir yakıştırma. Bu karar bizimle ilgili mi bilmiyorum, bir tek bizimle ilgili olduğunu da düşünmüyorum. Bizim yayınlarımıza son verme gerekçemiz aldığımız 2,50 reyting almamız. Genelge yayınlandıktan sonra bu hadise oldu, genelge yayınlanmasaydı da bu karar verilecekti. Bunun dışında bir şey yok.

Öyle bir rastlantı olmuştur. Bir şey yapıyorsanız her türlü eleştiri yapılabilir, buna kimse bir şey diyemez. Biz cumartesi gecesi programı yayınladık bu konuda kanal bize herhangi bir baskı yapmadı. İlk yayından itibaren her türlü eleştiri yapıldı ama televizyon kanalı bu programın arkasında durdu. Kötü bir program değildi ama Türkiye’de sert rekabete dayanamadı. 9’uncu bölümde final yapacağız. Biraz erken final yapmış olacağız.” Dedi. 

Bilgisayar Bileşenlerini Doğru Seçme Rehberi Bilgisayar Bileşenlerini Doğru Seçme Rehberi

Fatih Aksoy, RTÜK’ in inceleme başlatmasına karşılık olarak da “Bununla ilgili RTÜK’ten televizyon kanalına ya da bize gelmiş herhangi bir şey yok. RTÜK bu meseleyi incelemişler ve ceza vermeye gerektirecek bir şey bulamamışlar herhalde. Gerçekten de yok. Müslüman ülkeler de dahil dünyanın birçok ülkesinde bu figürlerin kullanıldığı programlar yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. Daha şeytani şeyler aramak öküz altında buzağı aramak olarak görüyorum” açıklamalarında bulundu.