BİMER Şikayet Formu Dilekçesi Nasıl Doldurulur ( Bimer Şikayet Formu Dilekçesi Örneği ) 2018

BİMER Yeni Şikayet Başvurusu ve Şikayet Sorgulama  sayfası yayında, hemen sizde BİMER Yeni Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır - Başvuru Sonucu Nasıl Sorgulanır? gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Başbakanlık şikayet adresi BİMER aracılığıyla şikayet dilekçesi yazabilir yada BİMER kullanıcı girişi yaparak şikayet sorgulama işleminizi hızlı bir biçimde yapabilirsiniz.

BİMER Şikayet Formu Dilekçesi Nasıl Doldurulur ( Bimer Şikayet Formu Dilekçesi Örneği ) 2018
BİMER Yeni Şikayet Başvurusu ve Şikayet Sorgulama  sayfası yayında, hemen sizde BİMER Yeni Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır - Başvuru Sonucu Nasıl Sorgulanır? gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Başbakanlık şikayet adresi BİMER aracılığıyla şikayet dilekçesi yazabilir yada BİMER kullanıcı girişi yaparak şikayet sorgulama işleminizi hızlı bir biçimde yapabilirsiniz.

(Unutmayınız: BİMER resmi internet sayfası aracılığıyla yapılan işlemlerde kimliğinizi dilerseniz gizli tutabilirsiniz)

Bimer şikayetleri gizli mi? yada Bimer şikayetleri ne zaman sonuçlanır, nasıl değerlendirilir diye hiç endişeniz olmasın. Bimer şikayetleri kaç günde cevaplanır sorusuna cevap olarak en geç 30 gün cevabını verebiliriz.

Devlet kurumları ile ilgili tüm konularda Başbakanlık yani Bimer’e başvurarak haklarınızı arayabilirsiniz.

Bilgi edinme kanunu kapsamında kamu kurumlarından ve valiliklerden edinilecek bilgiler Bimer aracılığı ile talep edilebilir. Kamu kurumları ile ilgili dilek, istek ve şikayetler ile genel olarak herhangi bir suç ile ilgili ihbarlar Bimer üzerinden yapılabilir.

Kamu kurumlarındaki genel müdür ve üst seviyesindeki kişilerin yanlış uygulama ve davranışları kamu görevlileri etik kuruluna bildirilebilir, şikayet edilebilir.

Bimer’e Nasıl Başvurulur?

Bimer’e internet üzerinden 2 şekilde başvurabilirsiniz…

  1. yol : Eğer e-Devlet şifreniz varsa turkiye.gov.tr üzerinden başvurabilirsiniz. Bu şekilde başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. Yazının devamında başvuru formunu bulabileceksiniz.

  2. yol : Başbakanlığın resmi sitesi üzerinden direk başvurabilirsiniz. Yazının devamında başvuru formunu bulabileceksiniz.


Üsteki bağlantıdan sayfayı açın, yukarda hangi konu hakkında başvuru yapmak istediğinizi seçin ve bu işlemden sonra başvuru formu açılacaktır. Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde doldurun ve daha sonra “Başvurunuzu anlaşılır biçimde özetleyiniz” son işlem olarak “Başvuru Yap” butonunu yap diyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bimer Başvurusu Yapmak için Tıklayınız

Aşağıdaki bağlantıdan ise e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yaparak BİMER’e başvuru yapabilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Bimer Başvurusu için Tıklayınız

(Not: Bu hizmetten faydalanmak için, aşağıdaki kimlik doğrulama yöntemlerinden sizin için uygun olan bir tanesini kullanarak sisteme giriş yapmış olmanız gerekmektedir.)

Posta yoluyla : Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı Yüksel Caddesi No: 23 Kat 3 06650 Kızılay/ANKARA

 

Faks yoluyla : (0312) 422 29 96

Telefonla : 150

Bimer (Başbakanlık iletişim Merkezi) nedir?

Başbakanlık İletişim Merkezi kısa adı Bimer olan sistem; bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak Başbakanlık tarafından hayata geçirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. Bimer vatandaşın devlet'le iletişim kurmasını sağlayan bir köprü görevi görmektedir. Bimer'e telefon, internet sayfasındaki form veya e-posta ile ulaşabilmek mümkündür. Bimer'in telefon numarası "150" dir. Bimer'e diğer yollardan ulaşmak için dış bağlantılar başlığı altından Bimer'in resmi web sitesini ziyaret ederek diğer iletim adreslerini bulabilirsiniz.

“Alo 150” numarası herhangi bir ilimizden arandığında o ilin valiliğinde ki halkla ilişkiler görevlisi telefonu açar.Önündeki bilgisayarda Başbakanlık web sayfası inden telefonla arayan vatandaşın kişisel bilgilerini ve müracaatının konusu ve detaylarını kaydeder. aha sonra kayıt altına alınan bu müracaat Valilik’ teki yetkili tarafından Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü’ne sistem üzerinden gönderilir. Gönderilen müracaat Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü tarafından sonuçlandırılır ve müracaat sahibine cevap verilir.

“Alo 150” numarasına yapılan müracaat herhangi bir Bakanlığı veya Başbakanlığı ilgilendiriyor ise yine valilik halkla ilişkiler görevlileri aracılığı ile Başbakanlık web sayfası kullanılarak sistem üzerinden Başbakanlığa gönderilir. Buradaki değerlendirme sonrasında müracaat Bakanlık Yetkilisi tarafından Bakanlığın ilgili birimine yine sistem üzerinden gönderilir ve müracaat ilgili birim aracılığıyla cevaplandırılır vatandaşa da cevap verilir. Verilen cevaba ilişkin detaylar sisteme kaydedilir

Bu sayede yerel düzeyde çözülebilecek müracaatlar Bakanlık ve Başbakanlığa gelmeden cevaplandırılır. Böylece zaman ve paradan tasarruf edilmiş olur.

BİMER uygulaması bir yazılım ile web üzerinden yapıldığı için yurdumuzun en ücra köşesinden yapılan müracaat ve bu müracaata ilişkin yapılan işlemler Başbakanlık’ tan koordine ve takip edilebilmektedir.

Bimer (Başbakanlık İletişim Merkezi) hangi amaçlar için kullanılabilmektedir?

1- Bilgi edinme kanunu kapsamında kamu kurumlarından ve valiliklerden edinilecek bilgiler Bimer aracılığı ile talep edilebilir.

2- Kamu kurumları ile ilgili dilek, istek ve şikayetler ile genel olarak herhangi bir suç ile ilgili ihbarlar Bimer üzerinden yapılabilir.

3- Kamu kurumlarındaki genel müdür ve üst seviyesindeki kişilerin yanlış uygulama ve davranışları kamu görevlileri etik kuruluna bildirilebilir, şikayet edilebilir.

Bimer'e (Başbakanlık İletişim Merkezi) başvuru yaptım ya sonrası?

Bimer'e yaptığınız başvuru sonucu başvuru yaparken hangi yolla iletişim kurulmasını istediyseniz o yolla size iletilir. E-devlet hizmetlerinin verildiği turkiye.gov.tr adresindende e-devlet şifrenizle giriş yaparak başvuru sonucunuzu görebilirsiniz yada Bimer başvuru sonucu sorgulama ekranından yine başvurunuzla ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz. Bimer başvuru sonucu sorgulama sayfasına dış bağlantılar başlığı altından ulaşabilirsiniz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.