Hüdavendigar Onur: 'Ahmet Arvasi bir Türk aydınıdır'

Gazeteci veyazar Hüdavendigar Onur, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı'nda yaptığı konuşmada S. Ahmet Arvasi'nin Türk fikir hayatındaki yerinden bahsetti.

Hüdavendigar Onur: 'Ahmet Arvasi bir Türk aydınıdır'

Gazeteci ve yazar Hüdavendigar Onur, Türk fikir adamlarından S. Ahmet Arvasi’nin çeşitli görüşlerinden bahsetti. Arvasi'nin Türk fikir hayatındaki yerine değinen Onur, konuşmanın devamında örf ve ananeler konusundaki fikirlerine yer verdi.

Program, Ocağın mensuplarından Burak Yıldız hocanın Fetih ve Yasin surelerini okumasıyla açılışını yaptı. Hüdavendigar Onur, törenin yani örfün, bir milletin bütününü bağlayan ve kontrol eden ama yazılı olmayan kanun ve kaideler olduğunu söyledi. Arvasi’nin bir Türk aydını olarak toplumun her türlü sorunuyla ilgilendiğini, hal çareleri aradığını belirten Onur, şöyle konuştu:

"Arvasi, Türk tarihini bilenlerin, Türk töresinin dar ve mahalli olduğunu iddia edemeyeceğini, Türklerin tarihin kaydettiği en dinamik milletlerden biri olduğunu, en eski çağlardan beri dünyayı bir uçtan diğer uca kadar katettiğini, sayısız kavimle tanışıp değişik zaman ve mekanlarda bulunan insanların sosyal ve kültürel tecrübelerine şahit olduğunu ifade eder. Arvasi, kısaca Türk milletinin geniş bir tarihi tecrübeye, büyük ve zengin bir kültür hazinesine sahip olduğunu, böylece milli töresini güçlü bir zemin üzerine kurarak 'pratik bir ahlak ve hukuk nizamı' haline getirdiğini anlatır."

Arvasi’nin, her Türk’ün, Türk örf ve ananelerine uyması gerektiğine kitaplarında ısrarla değindiğini belirten Onur, konuşmasında Arvasi’nin bu konudaki görüşlerine de yer vererek, şöyle devam etti: "Ahmet Arvasi diyor ki; 'bir Müslüman Kur'an-ı Kerim'in 'örfe uyunuz' emrini yerine getirirken Allah'ın emir ve iradesine ters düşmemeye çalışır. Türk töresi en az bin yıldan beri böyle bir ruhla yoğrularak gelir. Türk - İslam ahlak ve hukuku böyle doğmuştur.'"

Programın sonunda, Çekmeköy Ülkü Ocakları Başkanı Akif Ersoy ile İstanbul Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Teşkilat Başkan Yardımcısı Adem Yıldız da geceye katılan davetlilere teşekkür etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.