Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Kibarlık Budalası 5 Nisan’da İzmir’de

Kültür Sanat

6 Nisan 2017 Perşembe 16:25:29

Son Güncelleme: 06/04/2017 16:26:37

Kibarlık Budalası 5 Nisan’da İzmir’de

Ünlü tiyatrocu Haldun Dormen’in sahneye taşıdığı Moliere’in eseri olan ‘Kibarlık Budalası’, 8 yıldır tiyatroseverler ile buluşmaya devam ediyor.

Kibarlık Budalası 5 Nisan'da İzmir'de

Oyunda, Haldun Dormen’e birbirinden usta ve genç isimler olan, Göksel Kortay, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu, Efe Yeşilay, Anıl Yülek, Caner Tör, Reyhan Aydınsel ve Işık Selin Kuyumcu oyunda eşlik ediyor.

“17. yüzyıl Fransa’sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in bir tek amacı vardır: Asilzade olmak… Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir:

Soylu sınıfa girebilmek, soylu bir Markiz’i baştan çıkarabilmek için her şeyi yapmak ve biricik kızını da mutlaka bir “soylu” ile evlendirmek. Oysa kızı bir başka gence aşıktır. Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşak ile bir dantel gibi örer. Neredeyse her sözcük komik ve her durum gülünçtür oyunda. Türk Tiyatrosu’nun büyük ustası Haldun Dormen’in, yıllar sonra yeniden sahnelere döndüğü Kibarlık Budalası’nın uyarlamasını İpek Kadılar yaptı.”

Oyun 5 nisan Çarşamba günü saat 20.30’da İzmir’de Narlıdere AKM’de sahnelenecek.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı