Filmlerinden ziyade yaptıkları ve naifliği ile gönüllerde ayrı bir tahtı olan Kanadalı oyuncu Keanu Reeves hayatındaki Will Smith faktörünü anlattı. Artarda yıkımlar yaşayan isim Matrix ile hayata tutunmuş. İşte Keanu Reeves hakkında bilinmeyenler. Matrix'in ve 1999 yılının oyuncunun hayatındaki önemini anlatıyoruz.

2 Eylül 1964, Lübnan doğumlu olan Kanadalı oyuncu aynı zamanda hem yapımcı ve yönetmen hem de müzisyen. Annesi ve babası Beyrut'ta bir gece kulübünde tanışmışlar ve Keanu Reeves ‘ın annesi bir İngilizken babası ise Çinli. Kendisi Kanada’da büyüdüğü için biz onu Kanadalı olarak biliyoruz ama üç ülkenin de vatandaşlığına sahip aslında.

Adının anlamı ise dağlardan esen rüzgârmış. Oyunculuk kariyerine Kanada’da başlayan isim aslında önceleri Coca-Cola da dahil birçok markanın reklam filmlerinde rol almış. İlk filminden sonra da yeşil kart alarak Toronto'dan Los Angeles'a geçiş yapmış.

River's Edge'e kadar bir çok küçük roller alan Keanu Reeves, Platoon filmi için teklif almış fakat filmdeki şiddeti sevmediği için rolü reddetmiş. Bu habere sanırım hiçbirimiz şaşırmamışızdır çünkü bizler onu zaten şiddet karşıtı, fazlası ile vicdanlı ve alçak gönüllü nadir insanlardan olduğu için çok seviyoruz zaten.

1990 itibari ile tanınmaya ve yüksek bütçeli işlerde var olmaya başlayan isim, Bram Stoker's Dracula'da rol almış fakat film büyük gişe başarısı elde etmesine rağmen Keanu Reeves birçok olumsuz eleştiri almış. Buna istinaden filmin yönetmeni Francis Ford Coppola ise Reeves'ten başka seçeneği olmadığını çünkü gençlerin ilgisini o sırada ancak onun çekebileceğini söylemiş.

5f229ebb66a97c11b8eebe01

1994 yılında Speed filminin çekilmesi ile Keanu Reeves adını sektöre ve izleyiciye tamamen duyurmuş. Bir önemli not ise Keanu Reeves Al Pacino ve Charlize Theron ile Şeytanın Avukatı'nında oynamak için Speed filminin devamı için önerilen serveti reddetmiş.

Keanu Reeves’ın hayatında Matrix’in ve 1999 Yılının Önemi Nedir?

Şimdi gelelim 1999 yılına. Keanu Reeves'ı bir dünya starı yapan ve tüm dünyada hit olan The Matrix filminde başrol oynadı bu sene ancak aynı yılın sonunda kız arkadaşı Jennifer Syme ölü bir bebek dünyaya getirdi ve Nisan 2001’de aşırı doz alkol ve uyuşturucu sebebi ile bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Yani Keanu Reeves yaklaşık bir yıl içerisinde hem çocuğunu hem sevgilisini kaybetmiş olarak artarda iki yıkım yaşamıştı.

Matrix filmi için ise ilk teklif Will Smith’e gitmiş ancak reddettiği için Neo karakteri alternatif isim olarak Keanu Reeves’a gitmiş. Kendisine yöneltilen "Will Smith'in Neo karakterini geri çevirmesi kariyerinizi nasıl etkiledi?" sorusunu başarılı oyuncu "Hayatımı değiştirdi. Neo'yu Matrix üçlemesinde ve şimdi 4. filmde oynamak harika bir yaratıcı deneyimdi. Hayatımı hem kişisel hem de yaratıcı anlamda etkiledi. Çok teşekkür ederim." Cümleleri ile yanıtlıyor.

Smith ise zaten daha önceden bu kararından pişmanlık duymadığını çünkü Reeves'in rol için kendisinden daha uygun olduğunu düşündüğünü belirtmişti.

Nihat Hatipoğlu'nun eşiyle pozu hayranlarını şaşırttı! Nihat Hatipoğlu'nun eşiyle pozu hayranlarını şaşırttı!

Üç kız kardeşe sahip Keanu Reeves’ın Kim adındaki kız kardeşi yıllardır lösemi olduğu için de tüm bakım ve sorumluluğunu Keanu Reeves üstlenmiş durumda.

5489781

Dogstar isminde bir rock grubu olan oyuncu aynı zamanda kendisi de büyük bir punk rock dinleyicisi. on zamanlarda Becky isimli bir grupla çalmakta olan Keanu Reeves ayrıca büyük bir motorsiklet tutkunluğu ile de biliniyor.

Serinin yeni filmi The Matrix Resurrections’ın 24 Aralık'ta vizyona girmesi bekleniyor.