Vefat eden kişinin çocuğuna 24 aylığına 2 bin 200 TL maaş bağlanacak

Devletimizin uzun zamandır yapmak için beklediği yardım programlarından bir tanesi olan ölen kişinin çocuğuna maaş uygulaması sonunda başlatılıyor. Vefat eden kişilerin çocuklarının mağdur olmaması ve her türlü istek ve ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanabilmesi amacı ile devletimizin başlatmış olduğu en önemli yardım programlarından bir tanesi olacak olan 24 aylık 2 bin 200 TL maaş ile beraber devletimizin sosyal devlet anlayışı gerçekleşmiş olacak.

Vefat eden kişinin çocuğuna 24 aylığına 2 bin 200 TL maaş bağlanacak

Devletimizin uzun zamandır yapmak için beklediği yardım programlarından bir tanesi olan ölen kişinin çocuğuna maaş uygulaması sonunda başlatılıyor. Vefat eden kişilerin çocuklarının mağdur olmaması ve her türlü istek ve ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanabilmesi amacı ile devletimizin başlatmış olduğu en önemli yardım programlarından bir tanesi olacak olan 24 aylık 2 bin 200 TL maaş ile beraber devletimizin sosyal devlet anlayışı gerçekleşmiş olacak. Sadece yeni vefat etmiş olan kişilerin çocuklarına bağlanacak olan maaş, 24 ay sonra son bulacak. Bu sayede her bir çocuğun fizyolojik ve psikolojik ya da maddi tüm desteklerinin sağlanması gerçekleştirilmiş olacak. Mağdur durumda olacak olan tüm çocukların mağdur olmadan hayatlarını idame ettirebileceği kadar ödeme yapılması ile alakalı kararın Bütçe Komisyonu’ndan geçerek onaylanmasının ardından Eylül ayı itibari ile tüm başvuruların başlatılacağı ifade edildi. Bu kapsamda 2020 yılı içerisinde vefat etmiş olan tüm kişilerin çocuklarına 24 aylığına 2 bin 200 TL maaş bağlanacak. Bu maaşlar sadece karşılıksız olarak verilecek olup maaş alan kişi bu maaş ile alakalı devlete herhangi bir geri ödeme yapmayacak.

ilan365.net haberine göre; özellikle 2020 yılı içerisinde ölümlerin ve mağduriyetlerin artması ile beraber devletimizin çok uzun zamandır başlatmak istediği ancak yeterli kaynakların ve ihtiyaçların doğmaması sebebi ile sürekli olarak ertelediği bir yardım programı olan “Vefat eden kişilerin çocuklarına maaş uygulaması” adı verilen yardım programında ilk adımın nihayet atıldığı ifade edildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan gelen karar ile beraber insanlarımızın daha fazla mağdur olmadan rahat bir şekilde maaş alabileceği uygulamanın başlatılacağı ifade edildi. Bu kapsamda gerekli başvuruları yapan tüm çocukların 24 ay süre boyunca 2 bin 200 TL ödeme alabilmesi hayali sonunda gerçek oldu. Vatandaşlarımızın sadece tek bir başvuru sonrasında Ziraat Bankası banka hesaplarına her ayın on beşinde aktarılacak olan maaş uygulamasının zam alamayacağı ancak zam alabilmesi için ise enflasyon farkının yüzde 5 ve üzeri olması halinde ise zam alabilecekleri ifade edildi.

KİMLER 24 AYLIK 2 BİN 200 TL MAAŞ ALACAK?

2020 yılı içerisinde ve sonrasında vefat eden kişilerin çocuklarının 24 yaşından küçük olması durumunda her bir çocuk için gerekli başvuruların yapılması durumunda 24 ay süre boyunca 2 bin 200 TL maaş ödemesi yapılacak. Bu maaş ödemesi devletimizin hazinesinden yapılacak olup maaş alacak olan kişinin devlete herhangi bir şekilde borçlanmayacağı belirtildi. Bu kapsamda yapılacak olan ödemelerin her ayın on beşinde Ziraat Bankası banka hesabına yapılacağı ifade edildi. Vatandaşlarımızın tek bir başvuru sonrasında ulaşabileceği bu maaş uygulaması sonrasında Avrupa Birliği şartlarından bir tanesi daha tamamlanmış olacak. Avrupa Birliği’nin çok uzun süredir sürekli baskı yaparak uygulama geçmesini talep ettiği uygulamalardan bir tanesi olan maaş uygulaması sonunda başladı. Özellikle 2020 yılı içerisinde ölümlerin ve mağduriyetlerin artması ile beraber devletimizin çok uzun zamandır başlatmak istediği ancak yeterli kaynakların ve ihtiyaçların doğmaması sebebi ile sürekli olarak ertelediği bir yardım programı olan “Vefat eden kişilerin çocuklarına maaş uygulaması” adı verilen yardım programında ilk adımın nihayet atıldığı ifade edildi.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılacak.

Kaynak: ilan365.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.