Af Yasasında Son Durum Nedir? Kimler Faydalanacak? Af Çıkacak Mı?

Af yasası, son dönemlerde gündemi oldukça meşgul eden konulardan yalnızca bir tanesi. Bildiğiniz gibi yasama döneminin başlamasına yalnızca birkaç günlük bir süre kaldı. Partiler de kendi tabanlarında almış oldukları kararlar doğrultusunda, meclise yeni kanun tasarıları sunuyorlar.

Af Yasasında Son Durum Nedir? Kimler Faydalanacak? Af Çıkacak Mı?

Hükümlüler için af tasarısı, şu anda ülke gündeminde olan konulardan bir tanesi. Kanunun meclisten geçmesi durumunda, birçok hükümlü af yasasından yararlanarak serbest kalabilecek. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu kanun tasarısının detaylarından bahsedelim.

Tasarı MHP’den Geldi

MHP, Af Tasarısı’nı meclise sundu. 1 Ekim tarihinden itibaren yapılacak oylamada, tasarının kanunlaşıp kanunlaşmayacağını hep beraber göreceğiz. MHP’nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekte olan Feti Yıldız, bu konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yapmış olduğu açıklamalar ile kanun tasarısının ‘Devlete karşı işlenmiş suçları’ kapsamadığını, bu suçların kanun kapsamı dışında yer aldığını söyledi. FETÖ’nün yıllar boyu çeşitli alanlarda haince örgütlendiğini, birçok kişiyi hukuksuz yöntemler kullanarak cebren tasfiye ettiğini sözlerine ekledi. Terör örgütünün açtığı yaraları iyileştirmek için bir kanun tasarısı ortaya koyduklarını belirten Yıldız, adalet sistemini iyileştirmek için adım atıldığını söyledi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ise Amerika seyahati öncesinde Atatürk Havalimanı'nda bir açıklama yaparak, devletin ancak devlete karşı yapılan suçlarda bir düzenleme getirebileceğini, şahıslara karşı işlenen suçların ancak şahıslar tarafından bağışlanabileceği vurgusunu yaptı. Kanun tasarısının mecliste inceleceğini ve atılması beklenen muhtemel bir adım olduğu ön görülürse bu adımların atılacağını belirtti.

Kimler Yararlanabilecek?

MHP’nin meclise teklif verdiği bu yasa tasarısı binlerce hükümlüyü ilgilendiriyor. Yaklaşık 162 bin kişinin yararlanabileceği bu kanun, potansiyel bir tehdit de oluşturmuyor değil. Feti Yıldız yapmış olduğu açıklamasında Türkiye’de bulunan cezaevlerinin alabileceği maksimum hükümlü sayısının 211 bin olduğunu belirtirken, cezaevinde tutuklu bulunan hükümlü sayısının 253 bin olduğunu söyledi. İnfaz hukuku ile ilgili yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen ve bu sebepten ötürü parti tabanı olarak yeni bir af yasası taslağı hazırlayarak meclise sunan Yıldız, bu konu ile ilgili çalışma yürütülebileceğini belirtti.

Bunun dışında kanun 19 Mayıs 2018 yılından sonra işlenen suçları esas almayacak. Yani kanun maddelerinin öngördüğü sebepler dolayısı ile hüküm giyen suçlular, bu suçları 19 Mayıs 2018 sonrasında işlemişler ve cezaevine girdilerse, bu kanundan yararlanamayacaklar. Yıldız, düzenlemede Atatürk’ün 19 Mayıs Samsun’a çıkış tarihini baz aldıklarını söyledi. Yıldız, teklifin, aslında genel ya da özel af olmadığını ve bu şekilde tanımlanamayacağını belirtti. Şartlı serbestlik benzetmesi yapan Yıldız, böyle bir kanunun yürürlüğe girmesinin yaklaşık 162 bin tutuklunun hukuki konumunda önemli bir değişiklik olacağını söyledi.

Hangi Suçları Kapsamıyor?

MHP’nin hazırlamış olduğu bu yasa tasarısı teklifi elbette ki her suçu kapsamıyor. Öncelikli olarak suçlar kişisel bazda esas alınıyor. Yani devlete karşı işlenen suçlar, aftan yararlanamıyor. Terör yandaşı olmak elbette ki devlete karşı işlenen suçların en büyüğü. Bunun dışında cinayet, cinsel istismar da affı olmayacak suçlar arasında bulunuyor. Atatürk aleyhine işlenen suçlar ve devlet büyüklerine hakaret suçları da af kapsamına alınmayan suçlar arasında bulunuyor.

MHP’nin hazırlamış olduğu teklif meclisten geçerse, bu suçlar dışında çeşitli suçlar işlediği için cezaevinde bulunan bireyler dışarı çıkabilecek. Bununla beraber, cezalarda bir indirim söz konusu olması teklifin temel amaçları içerisinde yer alıyor. Kalan sürede bir indirime gidilmesi ve hükümlü kalmasına gerek kalmayan tutukluların serbest bırakılması, kanun tasarısının başlıca amaçları arasında bulunuyor. Gözler ise mecliste.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.