Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Gırgır dergisi o karikatür sonrasında kapandı

Kültür Sanat

17 Şubat 2017 Cuma 21:22:47

Gırgır dergisi o karikatür sonrasında kapandı

Sözcü gazetesinin okurlarına bedava olarak dağıttığı mizah dergisi Gırgır’ı kapatma kararı alındı, tüm çalışanları da işten çıkarıldı.

Gırgır dergisi o karikatür sonrasında kapandı

Sözcü gazetesinin okuyucularına ücretsiz bir şekilde verdiği karikatür dergisi olan Gırgır’da yer alan, Hz. Musa’nın küfürlü bir şekilde yer alan karikatürü büyük tepki toplamıştı.

Son sayısında yayına sürülen bu karikatür, toplumun pek çok kesiminde büyük tepki almış, bu nedenle de çok fazla eleştirilmişti.

Yayıncı şirket bu tepkiler ve yayınlanan karikatür nedeni ile özrünü belirtirken, tüm çalışanlarını da işten çıkardı.

Son sayıların aldığı tepkiler sonrasında da, twitter üzerinden “Yorgunluk ve uykusuzluk nedeniyle basım öncesi fark edilemeyen bu ‘berbat’ karikatür incitmiş olduğumuz herkesten özür dileriz’ denilmişti.” açıklaması yapılmıştı.

Şirket avukatı da yaptığı yazılı açıklama yaptı:

“Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız.”

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı