Yeni Kabine Saat Kaçta Açıklanacak? İşte Bakanlar Kurulu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişle birlikte gözler yeni kabinenin açıklanmasına çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabineyi 9 Temmuz Pazartesi akşam 21.00'da ilan edeceğini açıkladı. Son Ohal KHK'ları ile yeni sistem şekillenirken yeni kabinenin açıklanmasına artık saatler kaldı! Yeni kabinede meclisten, AK Partiden ve MHP'den hangi isimler olacak? Teknokrat bir kabine mi olacak? Yeni kabinede olması muhtemel ve ismi geçen isimleri sizler için derledik...

Yeni Kabine Saat Kaçta Açıklanacak? İşte Bakanlar Kurulu

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 9 Temmuz Pazartesi saat 21.00'da resmen devreye girecek! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabineyi 9 Temmuz akşamı saat 21.00'da açıklayacağını daha önceden duyurmuştu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 22 Devlet Başkanı, 18 Başbakan veya Meclis başkanı ve birçok diplomat, teknokrat ve uluslararası temsilcinin katılacağı törenle Cumhurbaşkanı Erdoğan resmen yeni dönem başlangıcını yapacak.


Ankara kulislerinde de yeni kabine için birçok isim dilden dile dolaşmaya başladı! Yeni kabine ile ilgili ilk soru işareti teknokrat olup olmayacağı noktasında çıkıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk olarak kabinenin teknokrat ağırlıklı olacağını ardından da ters köşe olabileceğini, bazı bakanlıklara meclisten milletvekillerinin getirilebileceğini ifade etmişti. Yeni sistemde bir bakanın görev alabilmesi için milletvekilliğinden istifa etmesi gerekiyor. Yürütme ile yasamayı birbirinden kesin çizgilerle ayıran yeni sistem ile yürütme yasamayla birlikte anılamayacak. Yürütmenin bir elemanı yasamada görev ifa edemeyecek. Eski klasik parlamenter sistemde ise bir milletvekili hem mecliste görev alıp milletvekili haklarını kullanabilirken hem de bakanlık yapabiliyordu.
Yeni Kabine için Kimlerin İsmi Geçiyor? Ankara Kulislerinden Son Dakika Bakanlar Kurulu 

Bakanlık için Ankara kulislerinde birbirinden farklı isimler anılıyor! AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi üyelerinden veya bu 2 siyasi partiye yakın isimlerden kurulması beklenen Bakanlar Kurulu için çok sıcak bir iddia da ortaya atıldı! Buna göre Adalet Bakanlığı için Şeref Malkoç, Dışişleri Bakanlığı için İbrahim Kalın, İçişleri Bakanlığı için İstanbul Valisi Vasip Şahin, Milli Savunma Bakanlığı için İsmail Demir, Milli Eğitim Bakanlığı için Yusuf Tekin, Sağlık Bakanlığı için Mehmet Müezzinoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı için Fatih Sönmez, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı için İsmail Kartal, Kültür ve Turizm Bakanlığı için MHP'li eski vekil Ruhi Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanlığı için Faruk Özçelik, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı için Ayşe Nur Bahçekapılı, Hazine ve Maliye Bakanlığı için Naci Ağbal, Ticaret Bakanlığı için Rifat Hisarcıklıoğlu, Sanayi ve Kalkınma Bakanı Mehmet Büyükekşi isimleri öne sürüldü!  Cumhurbaşkanı Yardımcılığı için ise şimdiki AB Bakanı Ömer Çelik ile Nimet Baş ve Fuat Aktay isimleri iddia ediliyor.
Gündeme bomba gibi düşen yeni kabine iddiası bir belge ile de desteklenmişti. Ancak daha sonra bu belge Cumhurbaşkanlığınca yalanlandı. Yalanlanan bir liste olsa da bu listedeki birçok ismin yer verildiği şekliyle Bakanlar Kurulu'nda yer alması bekleniyor.

Kabine Daralıyor, Bakanlık Sayısı Azalıyor

Yeni sistemle birlikte çok sesliliğin azalması ve bir elde toplanma maksatlı bakanlık sayısı azaltılıyor. Buna göre mevcut sayısı 26'yı bulan Bakanlıklar yeni sistemle birlikte 16'ya düşürülecek. Daha etkin ve verimli bir çalışma gerçekleştirebilmek adına Cumhurbaşkanı Erdoğan'da bunun gerekliliğine işaret etmiş, bu sayının ilerleyen yıllarda daha da düşürülebileceğini belirtmişti.

Yeni sistemle birlikte 8 Başkanlık da geliyor! Buna göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bağlı olarak faaliyet gösterecek bu Başkanlıklar; Devlet Denetleme Kurulu, MİT Başkanlığı, MGK, Genelkurmay Başkanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), İletişim Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı olacak. Daha önce birçok başkanlık Başbakanlık'a bağlı olarak faaliyet gösterirken, 6-7-8 Temmuz tarihlerinde çıkarılan 699, 700 ve 701 sayılı Olağanüstü dönem KHK'ları ile bu başkanlıklar ve birçok kamu kurum ve kuruluşu da Başbakan ve Bakanlar Kurulu'ndan alınıp Cumhurbaşkanı'na bağlandı.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.