BDDK nedir? SWAP işlemlerine sınırlama getirildi ne demek?

Son Dakika BDDK, Swap işlemlerine sınırlama getirdi. BDDK tarafından Swap işlemlerine getirilen sınırmala sonrası döviz cinsi varlıkları değiştirme işlemlerine sınırlama getirilmiş oldu. Peki şimdi ne olacak? BDDK ne demek? Swap işlemleri ne demek?

BDDK nedir? SWAP işlemlerine sınırlama getirildi ne demek?
Son Dakika gece yarısı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Swap işlemlerine sınırlama getirdi. Bu sınırlama sonrası döviz cinsi varlıkları değiştirme işlemlerine sınırlama getirilmiş oldu. Peki BDDK bu haberi sonrası gelişmeler nasıl olacak. Ne demek istedi BDDK?

Haberin En net Anlamı!
Yurtdışında yerleşik olanların yasal özkaynaklarının %50’sini aşan, bir ayağı dolar bir ayağı TL olan işlem yapamayacaklar. Şu ana kadar yaptı iseler, özkaynaklarını kriter seviyesine çekmeleri gerekecek. Gereken seviyeye gelene kadar yeni işlem yapamayacaklar. Süper!

BDDK Nedir? Açılımı nedir?
BDDK Yetki ve Görevleri: 5411 sayılı kanunun 93. maddesine göre, Kurum, bu kanun ve ilgili diğer mevzuatın verdiği yetkiler çerçevesinde finansal piyasalarda güven ve istikrarın sağlanması, kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışması, mali sektörün gelişmesi, tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması için,
- Bankalar ve finansal holding şirketleri ile diğer kanunlarda ve ilgili mevzuatta yer alan hükümler saklı kalmak kaydıyla finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin, kuruluş ve faaliyetlerini, yönetim ve teşkilat yapısını, birleştirme, bölünmez, hisse değişimi ve tasfiyelerini düzenlemek, uygulamak, uygulanmasını sağlamak, uygulamayı izlemek ve denetlemek,
- Yurt içi ve yurt dışı benzer kurumların katıldığı uluslararası mali, iktisadi ve mesleki teşekküllere üye olmak, görev alanına giren hususlarda yabancı ülkelerin yetkili mercileri ile mutabakat (uzlaşma) zaptı imzalamak,
- Kanunla verilen diğer görevleri yapmak, ile görevli ve yetkilidir.

Swap Nedir?

Swap kelime anlamı olarak "değiş tokuş etmek, takas etmek, değiştirmek" gibi anlamlara gelmektedir. Swap; İki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde bir varlık ya da yükümlülüğe bağlı olan farklı faiz ödemelerini veya döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesidir diye tanımlanabilmektedir.

Örneğin on yıllık sabit faizli borca sahip bir firma ile benzer ancak dalgalı faizli borca sahip bir firma birbirlerinin yükümlülüklerini değiştirebilir. Swap işlemlerinde, faiz oranları ile döviz kurlarındaki değişmeler sonucunda ortaya çıkan riski en aza indirmek amaçlanmaktadır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.