Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Geçtiğimiz hafta vizyona giren Aşık filminden Sivas’a özel gala

Film Haberleri

7 Ocak 2017 Cumartesi 12:32:56

Geçtiğimiz hafta vizyona giren Aşık filminden Sivas’a özel gala

Hafta içinde vizyona giren Aşık filminin, ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun memleketi Sivas’ta özel gösterimi yapıldı.

aşık filminin sivas galası yapıldı

Aşık Veysel Şatıroğlu’nun hayatını konu alan ve hafta içinde vizyona giren “Aşık” filmi için Sivas’ta özel gösterim düzenlendi. Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenen Bilal Babaoğlu ile başrolü Emirhan Kartal, Sivas’da PrimeMall alışveriş merkezindeki sinema salonunda Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen ve vatandaşlarla birlikte filmi seyrettiler.

Filmde Aşık Veysel’e hayat veren Kartal, Aşık Veysel’in dünyaca ünlü bir ozan olduğunu söylerek, Sivas halkının bu filme sahip çıkmasını istedi. Kendisinin de Sivaslı olduğunu belirten Kartal, “Filmde karşılıksız aşk acısıyla olgunlaşarak ozan olmak isteyen görme engelli Veysel’in, Aşık Veysel olma yolundaki sürecini ele alıyoruz.

Biz gerçekten çok onurluyuz, çok mutluyuz. Filmimiz bir yol hikayesi, bir aşk hikayesi. Ayrıca bir görme engelli hikayesi olduğu için de aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi ve en önemlisi de bir müzisyenin ilk eserini yapma hikayesi” dedi.

Yönetmen Bilal Babaoğlu ise Aşık Veysel ile ilgili bir film yapmadan önce ‘Aşıklık’ ile ilgili bir film yapmaya karar verdiğini belirterek, “Aşıklık bir yaşam biçimidir, bir fikirdir, felsefedir ve hem divan edebiyatımızda, hem de halk edebiyatımızda bu konu sıkça işlenir.

Doğu edebiyatında ve Türk halk müziği şarkılarında konu edilen ‘Leyla’yı ararken mevlaya varmak’ diye formülize ettiğimiz tema üzerinden bir film yapmak istemiştim. Aynı temayı Aşık Veysel’in hikayesinde de gördüğümde, yani kendisini terk edip giden eşinin gittiği yerde mağdur olmaması için çorabına para koymasını duyduğumda, Aşık Veysel’i bu hikayeye dahil etmeye karar verdim. Yani Aşık Veysel’in sazından çok sözü, kelamı, fikriyle ilgilenerek yola çıktık. Doğrudan Aşık Veysel’i anlatmıyoruz. Bu bir kurmaca. Aşık Veysel’in hayat hikayesinden esinlenmiş bir filmdir. Anlattığımız kişi ‘Veysel’ değil, Bilal Babaoğlu’nun bir ‘Veysel’ yorumudur. Ama yine de buna rağmen Aşık Veysel’in hayatının ekseninde kalıyoruz. Veysel’in Veysel olma, aşık olma, kendi türküsünü yakma sürecini hikaye ettiğimiz için, filmde sadece 25-35 yaş aralığını görebiliyoruz” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Film Haberleri

Yukarı