Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Fındıkkıran balesi gündüz sahnelenecek

Kültür Sanat

4 Ocak 2017 Çarşamba 11:40:59

Fındıkkıran balesi gündüz sahnelenecek

Antalya Devlet Opera ve Balesi ‘Fındıkkıran ve Fareler Kralı’ öyküsünden uyarlanan, Tchaikovsky’nin Fındıkkıran balesini sahneleyecek.

fındıkkıran balesi

Antalya Devlet Opera ve Balesi, Fındıkkıran balesini 7 Ocak Cumartesi günü, saat 15.00’da Haşim İşcan Kültür Merkezinde sahneleyecek.

Tchaikovsky’nin bestelediği son bale olan eserin reji ve koreografisi Mehmet Balkan’a tarafından hazırlandı. Şef Hakan Kalkan’ın yöneteceği ANTDOB Orkestrası’nda, Lale Balkan ise eserin sahne yönetmenliğini üstleniyor.

Rüyada maceralı yolculuk
E.T.A. Hoffmann’ın ‘Fındıkkıran ve Fareler Kralı’ öyküsünden uyarlanan eserde, Clara, yılbaşında hediye olarak, amcası Drosellmayer’den kurşun bir asker (Fındıkkıran) alır. Clara’nın aldığı hediyeyi kıskanan kardeşi Fritz, Fındıkkıran’ı almak isteyince oyuncak kırılır ve Clara üzülür. Yılbaşı partisi bittiğinde tüm konuklar ayrılır. Uykusu kaçan Clara oyuncağını merak eder. Yılbaşı ağacının altına giden Clara orada uykuya dalar ve seyirciyi rüyasında maceradan maceraya götürür.

Güçlü dansçı kadrosu
İki perde olarak sahnelenen eserde ‘Clara’ rolünde Özde Eren ve ‘Fındıkkıran Prens’ rolünde Tolga Burçak izleyici karşısında olurken, ‘Şeker Perisi’ni Iaroslova Volkova, ‘Şeker Prens’i Yağızhan Danış, ‘İyilik Perisi’ni Esra Taner, ‘Drosellmayer’i Evren İskender, ‘Fındıkkıran’ı Umut Çaltekin, “Clara’nın Erkek Arkadaşını” Yağızhan Danış ve ‘Kral Fare’yi Cenk Şahinalp canlandıracak.

10 Ocak Salı saat 20.00’de tekrar sahnelenecek olan eserin 10, 15 ve 30 TL olan biletleri Haşim İşcan Kültür Merkezi ile Cumhuriyet Meydanı’ndaki opera gişelerinde satılıyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı