Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Efkan Beyaz 11. kişisel resim sergisini açtı

Kültür Sanat

30 Aralık 2016 Cuma 10:17:43

Efkan Beyaz 11. kişisel resim sergisini açtı

Ressam Efkan Beyaz, Sanko Sanat Galerisinde Anılar temalı 11’inci kişisel resim sergisini sanatseverlerin beğenisine sundu.

efkan beyaz 11.kişisel resim sergisi

Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, Sanko Park AVM yöneticileri, sanatçılar ve sanatseverlerin katıldığı serginin açılışında konuşan Beyaz, Gaziantep’te sergi açmasına fırsat verdiği için Sanko Ailesine teşekkür ederek sözlerine başladı.

Çalışmalarını Ankara’da atölyesinde yaptığını belirten ressam Beyaz, “Beni resme yönlendiren, keşfeden ve destekleyen ilk öğretmenim annemdir. Annemde sanata meraklıydı. Sonrasında ilkokuldan üniversite dönemine kadar geçen süreçte gelişmemde hocalarımın büyük katkısı olmuştur” dedi. Resim yapmanın kendisinin yaşama biçimi olduğunu belirten Beyaz, çocukluğundan bugüne kadar unutulmuş tüm yaşantıları anı olarak tuvale aktardığını söyledi.

Sanatın bütün dallarında çalışmalarım var

“Benim resimlerim insanlara geçmiş izler hatırlatıyor. Akrilik ve karışık boya tekniğiyle resim yapıyorum” diyen Beyaz, “Türkiye’deki sanat anlayışını tüm kesimlere aktarmak ve anlatmayı vizyon olarak belirledim. Sanatın en ufak yerlere kadar ulaşmasını istiyorum. Sanatı elimden geldiği kadar hem görsel hem de bilgi olarak anlatıyorum. Yurtdışı çalışmalarım da oldu ancak bundan sonra yurtdışına daha çok açılmayı ve oralarda sergi açmayı düşünüyorum. Sanatın bütün dallarında çalışmalarım var. Pul, karikatür, animasyon, heykel, seramik, grafik tasarım gibi çalışmalar yaptım. Karikatür ve desen sergisi açmayı düşünüyorum” dedi.

Doğal olan yolu seçiyorum

Resmin olmazsa olmazın desen olduğunu söyleyen Beyaz, ”Figüratif resimlerimi genelde yaşadığım anıların içinden kareler seçerek oluşturuyorum. Belirli bir düzen veya belli bir düşünceyi şiirselleştirmek yerine, daha doğal olan yolu seçiyorum. Yani benim için, sokaktaki bir simitçi, bir ayakkabı boyacısı, tamirhanedeki oto tamircisi, baloda dans edenler veya bir senfoni orkestrası, resimlerimin konularını oluşturabilir. Çevresel tüm faktörleri en ince ayrıntısına kadar analiz ederek hafızamda yorumlayıp tuvalime aktarıyorum” diye konuştu.
Konuşmalardan sonra Sanko Park Pazarlama Yöneticisi Mine Simitçi, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesinin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını sanatçıya hediye etti.

Sanatçı Beyaz’ın 30 eserinin yer aldığı sergi, Sanko Sanat Galerisi’nde 12 Ocak’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı