Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Dizilerdeki ‘Zengin’ sayısı dikkat çekiyor

Özel Haber

4 Nisan 2017 Salı 18:05:21

Dizilerdeki ‘Zengin’ sayısı dikkat çekiyor

Televizyonlarda ekranlara gelen dizilerde, ‘Zengin’ ailelere sıklıkla yer verilmesi, Türk dizileri için bir kült haline geldi. Fakir bir yaşantının konu alındığı dizi ise azınlık durumunda.

Dizilerdeki 'Zengin' sayısı dikkat çekiyor

Televizyon dünyasını yakından takip eden, Milliet yazarı Sina Koloğlu’nda dikkatini çekmiş olacak ki, kalemini konuşturup köşesinde bu konuya yer vermiş.

Sina Koloğlu’nun o yazısı:

Zengin oyuncular ünlü

Zenginleri ‘eğitimli’ oyuncular oynuyor. Haluk Bilginer (Oğuz Karahan), Tamer Levent (Tahsin Korludağ), Menderes Samancılar (Fikret Karakaya), Ege Aydan (Berk Şanal), Fikret Kuşkan (Kudret), Mert Fırat (Kenan Arca). İstisna mesela, Özcan Deniz (Faruk) bu karakter için doğmuş diyebiliriz (Bakınız Asmalı Konak).

Zengin kadın yok gibi…

Dizilerimizde zengin ve güçlü karakterdeki kadınlara az rastlanıyor. ‘Anne’de Cahide Güneş (Gülenay Kalkan) mesela…

Mafya babaları raconlarıyla öne çıkıyor. Arka planda ‘kazandıkları paraları’ görmemek mümkün değil. İki mafya babası kapışıyor; Hızır (Oktay Kaynarca) ve Celal Duman (Çetin Tekindor).

Dizilerde şöyle bir mesaj da veriliyor: Zenginler ama mutlu değiller! Kötülük yapıyorlar ve cezalarını buluyorlar! Hatta katil olanı da var. Daha çok şehirli zenginler. ‘Yeni Gelin’de ‘Çukurova’nın modern ağası’ olduğu söylenen Tolga Mendi (Hazar Bozok) ya da ‘Cesur ve Güzel’ de kasabanın büyük toprak sahibi Tamer Levent (Tahsin Korludağ) ile zaman zaman ‘Anadolu Kaplanları’ örnekleri de verilmiyor değil.

Neden bu kadar fazla?

Zengin olmak bir hayal olarak sunuluyor. ‘Benim memurum işini bilir’ felsefesi… Kötü olarak verilir fakat ‘siz zengin olun, hem de iyi olun’ mesajı bilinçaltına oturtulur. Hızır için “Yahu nasıl zengin olmuş?” diye soran yok. Delikanlı adam diye izliyoruz. Altın madenlerin sahibi Bayram Cevher’in (Ahmet Mümtaz Taylan) nasıl zengin olduğunu bilmiyoruz ama çevreyi kirleten babanın oğlu çevreci Kerim Cevher (Birkan Sokullu) ile bu ‘olumsuzluk’ dengelenmeye çalışılıyor. (Kaynak: Interpress Medya Takip Merkezi).

Kaynak: milliyet.com.tr

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Özel Haber

Yukarı