Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Çağatay Ulusoy’un hastalığı karaciğer yağlanması nedir, ne sebep oluyor, nasıl tedavi edilir uzmanı açıkladı!

Çağatay Ulusoy'un hastalığı karaciğer yağlanması nedir, ne sebep oluyor, nasıl tedavi edilir uzmanı açıkladı!

Magazin

25 Ocak 2017 Çarşamba 11:24:29

Son Güncelleme: 25/01/2017 11:24:38

Çağatay Ulusoy’un hastalığı karaciğer yağlanması nedir, ne sebep oluyor, nasıl tedavi edilir uzmanı açıkladı!

Ünlü oyuncu Çağatay Ulusoy’un sık sık hastanede görüntülenmesi, tedavi görmesi sonrası magazin gündeminin hastalığını öğrenme çabası sonuç verdi.

Çağatay Ulusoy'un hastalığı karaciğer yağlanması nedir, ne sebep oluyor, nasıl tedavi edilir uzmanı açıkladı!

Çağatay Ulusoy’un karaciğer yağlanması sorunu yaşadığı iddia edildi. Ünlü bir oyuncunun bu hastalığı yaşıyor olması da bu hastalığın dikkat çekmesine neden oldu.

Ünlü oyuncunun bu hastalığı yaşadığının iddia edilmesi sonrası ise bu hastalığa neyin sebep olduğu araştırılmaya başlandı. Gazetevatan da bu hastalığı işin ehline danıştı.

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, Karaciğer yağlanmasının ne olduğu, neyin sebep olduğu konusunda bir açıklama yaptı.

İşte Yapalı’nın o açıklamaları;

Toplumun yaklaşık yüzde 25’inde görülen, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerindeki olağan yağ miktarı ve oranının üst seviyelere çıkması, rakamsal olarak ifade etmek gerekirse de hücrelerin yüzde 5-10’dan fazlasının yağlı olması anlamına geliyor.

Karaciğer yağlanması alkole bağlı ve alkol dışı nedenlerden kaynaklanabiliyor. Kısaca NAFL olarak tanımlanan alkol dışı karaciğer yağlanması alkol kullanmayan bir kişide, karaciğerde, alkol hasarına benzer bir yağ birikimi tablosu olarak tanımlanıyor.

NAFL birden fazla hastalığın bir arada bulunduğu metabolik sendrom tablosunun bir parçası olarak da ortaya çıkabiliyor. Bu tablonun içinde obezite, Tip 2 diyabet, hipertansiyon, insülin direnci, kalp damar hastalıkları, ürik asit yüksekliği yer alabiliyor.

Karaciğer yağlanmasının birden çok nedeni olabildiğini vurgulayan Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, gıda alışkanlıklarının değişmesi, egzersizden yoksun yaşam, sosyal hayatın zenginleşmesi, yoğun çalışma temposu nedeniyle beslenmeye gereken önemin verilmemesi ve genetik yatkınlık gibi faktörlerin de karaciğer yağlanmasını oluşturan diğer nedenler arasında yer aldığını söylüyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Magazin

Yukarı