Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Börü nedir ne demek? BÖRÜ kelimesinin anlamı

Özel Haber

15 Temmuz 2018 Pazar 20:38:16

Börü nedir ne demek? BÖRÜ kelimesinin anlamı

Star TV ekranlarının geçmişte yayınlanan sevilen dizisi Börü gündeme damgasını vurmayı başarmıştı. Türk askeri timinin terör ve teröristle mücadelesini konu alan Börü dizisinin hayranları diziye adını veren ‘Börü’ kelimesinin anlamını merak etmişti. Börü ne demek, Börü kelimesinin anlamı nedir? Sizler için araştırdık…

Star TV ekranlarının sevilen dizisi Börü, 6 bölümlük serinin ardından televizyonda yayın hayatını sona erdirmişti. Dizinin bitmesine karşın bu gün 15 Temmuz saat 20.00’da 6 bölüm de tekrar olarak Star TV ekranlarında yeniden yayınlanıyor. Dizinin hayranları da diziye adını veren Börü kelimesinin anlamını öğrenmek için kolları sıvadı. Börü tutkunları Börü kelimesinin anlamını öğrenmek, Börü Ne demek diye soruyor.

Börü kelimesi eski Türkçe dillerinden günümüze kadar gelen bir kelime. Kurt, bahadır, savaşçı, yiğit gibi birçok farklı anlamı olan Börü kelimesinin en baskın kullanımı ‘Kurt’tur. Türklerin geçmişten bugüne simgesi haline gelen Kurt anlamına gelen Börü, Star Tv ekranlarının sevilen dizisine de adını vermiştir. Kurt hiç esir olmayan, evcilleştirilemeyen tek hayvandır. Esir olduğunda pençesiyle boğazını keserek kendi hayatına son verir.

BÖRÜ KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR? BÖRÜ-TÜRK İLİŞKİSİ

Börü Kelimesi, Türkçülüğün esaslarından biri haline gelmiştir. Hüseyin Nihal Atsız’da Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor kitabında yer alan 40 çeri arasında 1 çerinin adını Börü koymuştur. Börü, Türk’ün gücünün ve özgürlüğünün simgesidir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Özel Haber

Yukarı