Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nden Türk yönetmene ödül

Film Haberleri

20 Mart 2017 Pazartesi 13:56:31

Son Güncelleme: 20/03/2017 13:56:39

Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nden Türk yönetmene ödül

62. Uluslararası Berlin Film Festivalinde ödüle layık görülen Emin Alper’e bir ödül de Berlin Güzel Sanatlar Akademisinden geldi. Büyük Sanat Ödülü’ne layık görülen Alper, Türkiye’den bu ödüle layık görülen ilk isim oldu.

Berlin Güzel Sanatlar Akademisi'nden Türk yönetmene ödül

18 Mart’da, Almanya’da düzenlenen ödül töreninde, ödülünü Belediye Başkan yardımcısı Klaus Lederer’ın elinden alan Türk senarist ve yönetmen, bu ödülü Türkiye’den alan ilk isim olma ayrıcalığını da yaşadı.

Emin Alper, Tepenin Ardı ve Abluka adlı filmleri ile bu ödüle layık görülürken, jüri filmler için “Kahramanlarının iç dünyalarından yola çıkarak, görüş ayrılıklarının hakim olduğu Türk toplumunda yaşanan günlük şiddet ortamında Alper’in derin anlamı olan bir tablo oluşturmayı başarabildiğini” ifade etti.

Yönetmen’in ilk uzun metrajlı filmi olan Tepenin Ardı, Berlinale olarak da bilinen 62. Uluslarası Berlin Film Festivali’nde de ödüle layyık görülmüştü.

Festivalde genç sinemacılar yanı sıra yenilikçi projelere ayrılan bölüme özel olarak verilen, ‘Caligari’ ödülünü alırken, film En İyi İlk Film Özel Mansiyon Ödülü’ne de layık görülmüştü.

Emin Alper’in layık görüldüğü Büyük Sanat Ödülü, daha önce Aki Karusmaki, Andrey Zvyagintsev, Claire Denis ve Peter Watkins gibi önemli yönetmenlere verilmişti.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Film Haberleri

Yukarı