Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Ankara Devlet Opera ve Balesi Carmen’i sahneleyecek

Kültür Sanat

7 Şubat 2017 Salı 12:02:22

Ankara Devlet Opera ve Balesi Carmen’i sahneleyecek

İlk olarak 1875’de Paris’de sahnelenen, ana konusu Mérimée’in, Carmen adlı kısa romanından alınan Fransız besteci Georges Bizet’nin 4 perdelik opera eseri Ankara’da sahnelenecek.

Ankara Devlet Opera ve Balesi Carmen'i sahneleyecek

1875’de Paris’de Opera Komik’de sahnelenen, Dünya’nın en önemli opera eserleri arasında gösterilen Carmen, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

4 perde’den oluşan opera sanatseverlerle buluşmak için gün sayıyor. Carmen, 8 Şubat Çarşamba günü Ankara Opera Sahnesi’nde sahnelenecek.

Sunay Muratov, Nezih Seçkin ve Alessandro Cedrone’nin dönüşümlü olarak yöneteceği Carmen, Recep Ayyılmaz’ın rejisi ile sanatseverler ile buluşacak.

Hikayesi 1830 civarlarında İspanyanın Sevil şehrinde geçen eserin, orkestra koro şefliğini ise Lyubomira Aleksandrova ve Mustafa Erdoğan üstlenecek.

Carmen’in konusu: Eserin baş kadını çok güzel ve ateşli bir tabiatı olan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan bir çingene genç kız olan Carmen’dir. Aşkını kullanmada çok serbest olan Carmen, aşk alanında hiç tecrübesiz bir asker olan onbaşı Don José’yi kandırır. Bu ilişki yüzünden Don José eski nişanlısını bırakır. Birliğindeki üst rütbedeki subayların emirlerine karşı gelip askerlikten kaçar. Bir kaçakcı ekibinin üyesi olur. Carmen kendinden bıkıp boğa güreşçisi Escamillo ile aşk hayatına başlayınca kıskançlığından Carmen’i öldürür.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı