TRT 1’in başlayacak olan yeni dizisi Alparslan Büyük Selçuklu Çağrı Bey kimdir? Alparslan Büyük Selçuklu Çağrı Bey’i hangi oyuncu oynuyor? Erdinç Gülener kimdir? Erdinç Gülener kaç yaşında? Erdinç Gülener biyografisi? Erdinç Gülener oynadığı diziler? Erdinç Gülener sevgilisi kim? Erdinç Gülener ne mezunu?

TRT 1 ekranlarında bu akşam tarihi dizi Alparslan Büyük Selçuklu ilk bölümü ile ekranlara geliyor. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin devamı niteliğinde beklenen yeni dizi Alparslan Büyük Selçuklu oyuncuları da merak ediliyor.

TRT 1 ekranlarının yeni gözdesi olmayı hedefleyen Alparslan Büyük Selçuklu dizisi kadrosu ile de iddialı. Yönetmenliğini Sedat İnci’nin yaptığı ve senaristliğini Emre Konuk’un üstlendiği dizi Alparslan Büyük Selçuklu Dizisinde aslında Uyanış Büyük Selçuklu Dizisinin tarih olarak öncesi anlatılıyor.

Oyuncu kadrosunda ise Barış Arduç, Fahriye Evcen, Barış Bağcı, Mehmet Özgür, Yurdaer Okur, Erdinç Gülener, Gizem Karaca ve Sarp Levendoğlu yer alıyor. Alparslan Büyük Selçuklu Çağrı Bey karakteri hikayesi ve tarihteki bilinirliği ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Alparslan Büyük Selçuklu Çağrı Bey kimdir? Alparslan Büyük Selçuklu Çağrı Bey’i hangi oyuncu canlandırmaktadır? Alparslan Büyük Selçuklu Çağrı Bey gerçek adı ne? Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Çağrı Bey’i başarılı oyuncu Erdinç Gülener canlandırmaktadır. Erdinç Gülener kimdir? Erdinç Gülener nereli? Erdinç Gülener kaç yaşında? Erdinç Gülener hangi dizilerde rol aldı? .

806x378-erdinc-gulenere-eski-sevgilisi-eda-pera-kucuke-hakaretten-ceza-1624880110072

ERDİNÇ GÜLENER KİMDİR?

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olan Erdinç Gülener aynı zamanda bilindiği üzere başarılı bir dublaj sanatçısı da. 26 Ocak 1971 İzmit doğumlu olan sanatçı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Oyunculuk Ana Sanat Dalı eğitimi aldı. Sonrasında Trabzon Devlet Tiyatrosunda 8 yıl görev alıp Ankara Devlet Tiyatrosuna geçti. Günümüzde İstanbul Devlet Tiyatro Sanatçısı olarak görevine devam etmektedir. TV ekranlarında Kurtlar Vadisi Pusu’da Müfettiş Kane rolü ile ünlenen sanatçı Televizyon projelerinden daha çok hatırı sayılır sayıda tiyatro oyunlarında başarı ile rol almıştır.

Ayrıca tüm bunların yanında Eğitim gördüğü Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümünde bir dönem oyunculuk eğitmenliği de yapmıştır.

Meltem Cumbul ekranlara dönüyor! Mahsun Kırmızıgül'ün yeni dizisinde Meltem Cumbul ekranlara dönüyor! Mahsun Kırmızıgül'ün yeni dizisinde

Rol Aldığı Diziler

Yeni Evli - Payidar Canan - Selim Ben Onu Çok Sevdim - Ferit Alnar Kurtlar Vadisi Pusu 8. Sezon - Müfettiş Richard Kane Kertenkele - Komiser Ünsal Bir Deli Sevda - Cengiz Gökdeniz Çukur - Adem Yılmaz Kırmızı Oda - Erhan Gölge Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz - Volkan Alparslan Büyük Selçuklu - Çağrı Bey

Rol Aldığı Filmler

Ustalar Alimler Ve Sultanlar - Osman Gazi Bu İşte Bir Yalnızlık var - Kenan Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku - Poyraz

ALPARSLAN BÜYÜK SELÇUKLU ÇAĞRI BEY KİMDİR? TARİHTEKİ ROLÜ NE OLMUŞTUR?

Dizide ne kadar bahsedilir bilinmez ama Tarihte Ebu Süleyman Davud Çağrı Bey Bin Mikail olan tam adı ile yer alan Çağrı Bey Oğuzlar’ın Kınık Boyundan Selçuklu hükümdarı Selçuk Bey’in torunu, Mikail’in oğlu, Tuğrul Bey’in Ağabeyi ve Alparslan’ın babasıdır. Tuğrul Bey ile Devleti ortak yöneten Çağrı Bey Bizans’a karşı büyük başarılar elde etmiştir. 1040 Yılındaki Dandanakan Savaşında Çağrı Bey komutasındaki Selçuklular Gaznelileri yenmiş, Selçukluların devlet olmasında büyük rol oynamış ve sonrasında egemenlik alanını ikiye bölüp kardeşi Tuğrul Bey ile paylaşmıştır. Anadolu’ya ilk defa akın yapan komutanlardan olan ve tarihte gerçek anlamda önemli bir yere sahip Çağrı Bey kendisine karşı olan bir çok ayaklanmayı bastırmış fakat 1060 yılında hastalanarak vefat etmiştir.