Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Adana’nın kurtuluş bayramı vesilesi ile sergi ve söyleşi düzenlendi

Kültür Sanat

8 Ocak 2017 Pazar 19:31:33

Adana’nın kurtuluş bayramı vesilesi ile sergi ve söyleşi düzenlendi

Mimarlar Odası Adana Şubesi ve Adana’nın Eski Fotoğrafları Grubu’nun ortak katılımı ile şehrin Kurtuluş Bayramı nedeniyle 1922 yılından günümüze kadar çekilmiş fotoğraflarından oluşan sergi açıldı.

adananın eski fotoğrafları sergisi

Aynı zamanda Fotoğraflarla Adana söyleşisi düzenlenen etkinlikte açılış konuşması Mimar Odası’nın Adana Şube Başkan yardımcısı M. Murat Ulaş tarafından yapıldı.

Ulaş konuşmasında, “5 Ocak 1922, sadece Adana’nın kurtuluşu değil, aynı zaman da 1921 Ekim’de imzalanan Ankara anlaşmasıyla başlayan süreçte Cumhuriyetimizin ilanından önce Ankara Hükümetinin dünya tarafından kabul edilmesinin ve emperyalist işgal zincirlerinin kırılmaya başlanmasının da belgesidir” dedi.

Adana’nın Eski Fotoğrafları Grubu yöneticilerinden Nuri Erbaz, Adana’nın işgal dönemi fotoğrafları ile Adana’nın önemli akslarının zaman içindeki değişimlerini kapsayan slayt sunum yaptı.

Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Duygu Saban Ökesli’de bir sunum yaptı.

Koruma bilincinin gelişmediği eski yıllarda restorasyonların beton kullanarak yapıldığından yapıya fazladan yük getirmesi sonucu daha hızlı deformasyonlara yol açtığını, bu durumun da yapının özgün haline bir anlamda ihanet olduğunu ifade etti.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı