Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Adana’da öğrenciler Ayyar Hamza’yı izledi

Kültür Sanat

13 Ocak 2017 Cuma 10:00:49

Adana’da öğrenciler Ayyar Hamza’yı izledi

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı olan Adana Gençlik Merkezi Liderleri öğrenciler için tiyatro oyunu sahneletti. 85 tiyatro sever kız ve erkek öğrenci, Ayyar Hamza’yı izledi.

Adana'da öğrenciler Ayyar Hamza'yı izledi

Adana Gençlik Merkezi Müdürü Mehmet Tosun, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda “Ayyar Hamza” isimli oyununda daha önce tiyatro izlemeyen gençlerin bir araya getirildiğini söylediler.

Tosun, Tanzimat mizahının öncülerinden Ali Bey’in, Moliere’in “Les Four Beries de Scapin” adlı oyununu Türk-Osmanlı hayatına uyarladığı en başarılı eserlerinden biri olan Boğaçhan Sözmen’in yönetmenliğini yaptığı “Ayyar Hamza” adlı oyun tiyatroseverlerin beğenisine sunulduğunu belirtti.

Bu tür sanatsal etkinliklerin süreceğini belirten Tosun, öğrencilerin ders ve sınav stresini bu faaliyetlerle atmayı amaçladıklarını kaydetti.

Oyunun Konusu:

Muhterem Efendi ve Zuhuri Efendi zenginliklerine zenginlik katmak amacıyla, oğullarını kendi istedikleri kızlarla evlendirmeye kalkışırlar. Ama oğulları Sena Bey ve Nimet Bey sevdikleri bayanlarla “izdivaç” arzusundadırlar. Hamza ve Yâver’in de yardımıyla, babalarına türlü oyunlar oynarlar.

Evlenmek istedikleri bayanlar da aslında Muhterem Efendi ve Zuhuri Efendi’nin küçük yaşlarda izlerini kaybettikleri kızlarıdır. Yeşilçam filmlerini aratmayan bu tür rastlantısal gelişmelerden oğullar mutlu, babalar da “kârlı” çıkacaktır

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı