Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

811 yıl önce yapılan 8 asırlık cami görenleri şaşırtıyor

Kültür Sanat

7 Ocak 2017 Cumartesi 14:00:19

Son Güncelleme: 07/01/2017 14:00:33

811 yıl önce yapılan 8 asırlık cami görenleri şaşırtıyor

Samsun’un Çarşamba ilçesinde, 8 asırdan fazladır sapasağlam duran caminin yapımında, tek bir çivi dahi kullanılmamış.

8 asırlık çivi çakılmadan yapılan cami

Tek bir çivi çakılmadan yapılan, Çarşamba’nın 8 asırlık tarihi ahşap camisi şaşırtıyor. 1206 yılında yapıldığı öğrenilen Göğceli Camii -Çivisiz Camii olarak da bilinir-, yapıldığı günden bu yana sapasağlam duruyor.

Günümüz teknolojisi kullanılarak inşaa edilen binalar bile kısa sürede yıpranırken, 811 yıl önce çivi kullanılmadan, ahşaptan inşaa edilen Göğceli Camii ayakta durmayı başarıyor. Müslümanların yüzyıllardır ibadet ettiği cami, ahşaptan yapılmasına rağmen yüzlerce devletten daha eski bir yapı olma özelliği taşıyor. Anadolu Selçuklu Devleti döneminde inşa edilen cami, birçok medeniyete ve savaşlara tanıklık etti. Selçuklu ve Osmanlı’yı geride bırakan cami, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına merdiven dayadı.

Turistlerin ilgisini çeken cami, çivi kullanılmadan yapılmasının yanı sıra yapım sırasında yapının çeşitli yerlerine konan şifreleri ile de dikkat çekiyor. Çivisiz Cami’nin kim tarafından yapıldığı tam bilinmiyor. Çivisiz Cami’nin, gezici irşat ekibi ya da Selçuklular tarafından yapıldığı tahmin ediliyor.

Göğceli Camii’nin hemen önünde garipler mezarlığı bulunuyor. Buradaki mezar taşlarında yapılan incelemede en eski kabrin 300 yıllık olduğu tespit edildi. Caminin hemen yan tarafında tarihi bir su kuyusu bulunuyor.

“Kurt boğazı’ tekniğiyle yığma olarak yapıldı”
Üç yıldır Çivisiz Cami’de imamlık yapan Ahmet Özköse, “Bu caminin burada olması 8 asır önce Müslümanların burada olduğunun en büyük delilidir. Camimiz Selçuklu eseridir. Caminin yapılışında çivi kullanılmamıştır. Köşelerden tahtaların birbirine geçirilerek ‘kurt boğazı’ denilen teknikle yığma olarak yapılmıştır. Camimiz mezarlığın ortasında sessiz huzurlu bir yerdedir. Çok fazla ziyaretçisi var. Geçtiğimiz yıllarda restorasyondan geçmişti. Fakat önümüzdeki zamanda yeni bir restorasyona gireceği söyleniyor” dedi.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı