Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

2017 Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi

Kültür Sanat

27 Mart 2017 Pazartesi 14:56:55

2017 Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi

ITI Türkiye Merkezi Temsilciliği Yönetim Kurulu üyeleri Ayşe Emel Mesci, Engin Uludağ, Savaş Aykılıç çok uzun yıllar bu merkezin başkanlığını tek başına yürüten Refik Erduran’ın vefatının ardından, 2017 Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi’nin yayımlanabilmesi için ortak bir karar oluşturuldu.

2017 Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanı Merih Tangün’den bu yılki bildiriyi yazmasını talep etti. Tangün’ün kaleme aldığı bildirinin bir kısmı şöyle:

“Bugün, ‘Dünya Tiyatro Günü’… Hepimize kutlu olsun! Tiyatro, insanları bir arada tutmanın en içten, en yalın ve en evrensel aracı… İnandığımız ve savunduğumuz değerlerin en etkili konuşmacısı… Bugün dünyadaki hemen hemen tüm ülkelerin inanılmaz bir hızla içine düştükleri bu kaotik ortamda, tiyatronun anlattığı ve anlatacağı hikâyelere çok ihtiyacımız var.

Çünkü: Ruhlarımız yoruldu… Yüreklerimizdeki sevgi azaldı… Akıllarımız tutulmaya başladı… Öleni-öldüreni, sürüleni- süreni, yok edileniyok edeni ve tüm bunların nedenlerini anlamakta zorluk çekiyoruz. Ama kaçış yok! Bu kaotik şartlar altında dahi hayat yaşanacak, oyunlarımız perdelerini açmaya devam edecek. İşte tam da bu noktada daha fazla sarılmalıyız tiyatroya…

Tiyatro bizim en insani sığınağımız. Etrafta fırtınalar koparken içinde bulunmaktan huzur duyacağımız, birbirimize olan sevgimizi paylaşacağımız ve ortak değerlerimizi daha güçlü bir şekilde savunabileceğimiz bir sığınak… İşte, bugün Tiyatro’nun iyileştirici gücüne her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Dostoyevski, ‘Anlatılacak bir hikâyen yoksa, sen o yaşadığına yaşam diyebilir misin?’ der.

Anlatacak hikâyelerinizin ve açılacak perdelerinizin hep varolması dileğiyle… Haydi, gidin ve perdelerinizi açmaya hazırlanın!”

Kırklareli Belediyesi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü 14 gün boyunca 14 oyunla kutlayacak. Tüm oyunlar Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Kültür Merkezi’nde saat 20.30’da başlayacak.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı