Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

16. Asır şairlerinden Usulî, Bursa’da anıldı

Kültür Sanat

19 Ocak 2017 Perşembe 13:53:19

16. Asır şairlerinden Usulî, Bursa’da anıldı

Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Bursa’nın Gönül Sultanları’ adlı konferansında, Rumeli’de yetişen 16. asrın önemli şairlerinden olan Usulî yad edildi.

usuli-yad-edil16. Asır şairlerinden Usulî, Bursa’da anıldıdi

Seyyid Usul Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa konuşmacı olarak Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Kemikli katıldı. Usulî’nin hayatı hakkında bilgiler veren Bilal Kemikli, “Vardar Yenicesi’nde yetişen en önemli şairlerden biri de Usulî’dir.

Türk şiirine ve fikir hayatına önemli katkılar koyan Usulî, Rumeli’nin bilge şairi olarak anılır. Vardar Yenicesi’nde doğan ve tahsilini burada tamamlayan Usulî, daha sonra Mısır’a giderek İbrahim Gülşenî’den eğitim almıştır.

İbrahim Gülşenî’nin vefatından sonra 1532 yılında tekrar Vardar Yenicesi’ne dönen şair, Rumeli’yi gezerek sanat düşüncesini geliştirmeye çalışmıştır” dedi.

Usulî’nin 16. asırda yetişen şairler arasında edebiyat tarihimizde önemli yeri olduğunu anlatan Prof. Bilal Kemikli, “Usulî sadece bir şair değil, aynı zamanda bir sufîdir. Şiirlerinde tıpkı Nesimî gibi tasavvufu işlemiştir. Onun şiirleri, sanat zevki yüksek olmakla birlikte, aynı zamanda hikmetli şiirlerdir.

Eserlerinde ahlakî ilkeleri bize sunar. Bu önemli şairi, Osmangazi Belediyesi’nin düzenlediği Gönül Sultanları programı ile yad etmiş olmaktan dolayı mutluluk duydum” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı