Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

TRT, hissedarı olduğu Euronews’den ayrıldı!

Özel Haber

TRT, hissedarı olduğu Euronews’den ayrıldı!

Avrupa basınında da büyük yankı uyandıran TRT’nin flaş Avrupa hamlesinin, son dönemlerde Avrupa ülkeleri ile yaşanan gerginliğe tepki olarak gerçekleştirdiği konuşuluyor.

TRT, hissedarı olduğu Euronews'den ayrıldı!

Körfez savaşının ardından, Amerika merkezli CNN’e alternatif olarak kurulan Euronews üyesi ve hissedarı olan TRT, Euronews’den ayrıldı.

2009 yılından bu yana üyesi olduğu, ilk Türkçe yayınını da 2010’da yapan Euronews’e ortak olan Türkiye’nin resmi televizyonu TRT, yayın kuruluşunun en büyük dördüncü hissedarı olarak yer alıyordu.

2009 Şubat ayında yapılan anlaşma ile hissedar olan TRT, aynı zamanda denetim kurulu SOCEMIE üyeside olmuştu. Satın aldığı hisse ile France Télévisions (25.37%), RAI (22.84%) ve RTR (16.94%) ardından dördüncü hissedar konumundaydı.

EURONEWS NEDİR?

Euronews, Avrupa ağırlıklı yayın yapmakta olan çok dilli haber kanalı. Kanal, yayın hayatına 1 Ocak 1993 tarihinde Lyon merkezli olarak başlamıştır. Haberler Avrupa perspektifinden dünya haberlerini yansıtmakta ve on dilde yayın yapmaktadır.

Euronews, dünya çapında 151 ülkede 330 milyon haneye yayın yapmaktadır. Bu hanelerin 179 milyonu kablo, uydu ve karasal yayından kanalı takip eden Avrupalılar’dan oluşmaktadır. Bu rakam CNN International’ın 147 milyon, BBC World News’ın 88 milyon ve CNBC Europe’un 76 milyon Avrupalı’ya yayın yaptığı düşünülürse hatırı sayılır bir izleyici kitlesine tekabül etmektedir. Seyirci sayısı açısından Euronews, Avrupa kıtasının en yüksek seyirci oranına sahip haber kanalıdır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Özel Haber

Yukarı