Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Payitaht Abdülhamid’e eleştiri yağıyor

Payitaht Abdülhamid'e eleştiri yağıyor

Dizi Haberleri

Payitaht Abdülhamid’e eleştiri yağıyor

TRT 1 ekranlarında yayınlanmaya başlayan, Sultan Abdülhamid’in padişahlığının 20. yılından itibaren döneme damgasını vuran önemli olayları ekrana taşıyan dizi eleştiri oklarının hedefi oldu.

Dizinin ilk bölümünde kullanılan eşyaların o dönemle ilgisi olmadığını belirterek diziyi eleştiren Habertürk yazarı, tarih uzmanı Murat Bardakçı, dizi de eski harflerin yanlış yazıldığını savundu.

Eski harfleri okumak ile yazmanın farklı şeyler olduğunu söyleyen Bardakçı, başka yazılıp başka okunurlar dedi.

Bu duruma örnekte verirken, Meselâ, başında “ayın” olması gereken “arz”ı “elif”, son harfi “he” olan“kara”yı da yine “elif” ve sonuna “he” konan “Harbiye”yi de aynı şekilde“elif” ile yazıyorlar; hattâ son hecesinde “elif”in bulunmadığı“nezaret”e de “elif” çekiyorlar ve bir “elif” merakıdır gidiyor! Son harfi“ye” olan “Çorlu”yu “vav” ile, “çürlü”, yani “hasta” yapmış; hükümetten gelen bir resmî yazıyı hazırlarken de üst tarafına İstiklâl Marşı’nın ilk mısralarındaki kelimeleri monte etmişler! eleştirini dile getiriyor.

Bir peygamberin isminin bile düzgün yazılmadığı dizideki diğer hatâları söylememe gerek var mı? diyerek de eleştiri dozunu arttırmış.

Diğer yandan, Cumhuriyet yazarı Tayfun Atay’da köşesinde dizi ile ilgili bir eleştiriye yer verdi. İşte Atay’ın dizi ile ilgili o eleştirisi:

“Payitaht Abdülhamid” bile öyle değil mi?! Yoksa muhafazakâr kalem erbabımıza bile pes dedirten “ngiliz elçisine padişah tokadı” gibi tarihsel olarak aslı astarı olmayan sahneleri nasıl açıklarız?.. Gayet net ki son derece sakin, mutedil, temkinli, hesaplı ve ürkek bir padişah olan Abdülhamid’i bu şekilde gerçek haliyle kurgulamaya kalksanız seyredecek kimse bulamazsınız.


Bilgisayar, internet ve sonrasında tabi ki gelişen teknolojiye olan ilgim eğitim yönümü belirlemede de kuvvetli bir gerekçe oldu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümünü tamamladım ve internet'i daha profesyonel olarak kullanmaya başladım. Haberi okuyan tarafta değil, yazan tarafta olarak artık bir haber editörüyüm.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Dizi Haberleri

Yukarı