Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Ordu İş Kur’dan eski mesleklere yönelik kurs açılacak!

Ordu İş Kur'dan eski mesleklere yönelik kurs açılacak!

Kültür Sanat

Ordu İş Kur’dan eski mesleklere yönelik kurs açılacak!

Ordu İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü İsa Kaymak, sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni mesleklerin ortaya çıktığını, bu sebeple kaybolmaya yüz tutan el becerilerine dayalı mesleklerin yaşatılması konusunda kurs açacaklarını söyledi.

<

2016 yılı eğitim programı kapsamında 41 adet eğitim kursu açıldığını, bu yıl ise 157 adet kurs açacaklarını belirten İsa Kaymak, bu kursların içerisinde kaybolmaya yüz tutan el becerilerine dayalı meslek kursları da olduğunu söyledi.

Teknolojinin gelişmesiyle el becerilerine dayalı mesleklerin gerilemesine sebep olduğunu dile getiren Kaymak, “2017 yılında 157 dalda 3 bin 360 kursiyer kontenjanına göre eğitim kursları açmayı planlıyoruz. Bu kurslar içerisinde kaybolmaya yüz tutan ahşap tekne imalatı, bakır işleme ve süslemeye dayalı kurslarda bulunuyor” dedi.

İsa Kaymak, iş gücü piyasa araştırmasına göre temininde güçlük çekilen meslek dallarında da kurslar açacaklarını vurguladı. Kaymak, “Kumaş alanında dikiş makinesi operatörü, fasulye yetiştiriciliği, garson, pazarlamacı, vinç operatörü, triko paketleme işçisi, su ürünleri gıda işletme işçisi, ütücü gibi alanlarda kurslar düzenlenecek. Bu kurslar istihdam garantili olacak” diye konuştu.

Halk Eğitim Merkezlerinde açılacak kurslar

Kaymak, 2017 yılında ilçelerde Halk Eğitim Merkezleri (HEM) bünyelerinde düzenlenecek eğitim kurslarını şöyle açıkladı:

“Ahşap boyama ve vernikleme (Ulubey HEM), Arı kovanı ve bal çıtası yapımı (Kabataş HEM), Arı yetiştiriciliği (Çatalpınar HEM), Aşçı yardımcısı (İkizce HEM), Bahçe bakım elemanı (Korgan HEM), Bakır işleri (Mesudiye HEM), Besi sığırcılığı (Perşembe HEM), Bilgisayar destekli muhasebe (Altınordu HEM), Boyacı (Altınordu HEM-Gölköy HEM), Çini işlemeci (Altınordu HEM), Doğalgaz tesisatçı (Ünye HEM), Engelli bakım elemanı (İkizce HEM), Evde çocuk bakım elemanı (Korgan HEM-Çaybaşı HEM), Hasta bakım ve hasta kabul işleri (İkizce HEM), Hasta ve yaşlı refakatçısı (Altınordu, Korgan ve Ulubey HEM), İnşaat ustacılığı (Kabadüz HEM), İş makinesi operatörü (Gölköy HEM), Kadın giysileri dikimi (Akkuş HEM), Kalay işleri (Mesudiye HEM), Kilim dokuma (Kabataş HEM), Muhasebe yardımcısı (İkizce ve Korgan HEM), Muhallebici (Perşembe HEM)Örtü altı sebzeciliği (Çatalpınar HEM), Pasta yapımı (Altınordu HEM), Sepet örücülüğü (Mesudiye HEM), Servis elemanı komisi (Ulubey HEM), Sıhhi tesisatçı (Gölköy HEM), Tarım makineleri onarımı (İkizce HEM), Tezhip (Akkuş HEM), Ütücü (Çaybaşı HEM), Zayıf akım elektrik tesisatçılığı (Ünye ve Korgan HEM).”

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yeni Haberler

Medya

Çukur 18. Bölüm ilk sahne!

← yazdı20 Şubat 2018

Televizyon

Beyaz Show 23 Şubat konukları belli oldu

← yazdı19 Şubat 2018

Televizyon

Survivor 2018 Hangi Günler Yayınlanıyor?

← yazdı19 Şubat 2018

Reyting

18 Şubat 2018 Reytingleri Belli oldu!

← yazdı19 Şubat 2018

Reyting

Jet Sosyete Reytingleri nasıl? Tuttu mu?

← yazdı19 Şubat 2018

Film Haberleri

The Revenant Leonardo Dicaprio Filmi

← yazdı19 Şubat 2018

Film Haberleri

Sultan Olimpiyat Şampiyonu Olacakmı

← yazdı18 Şubat 2018

Film Haberleri

Son Ültimatom Aksiyon Filmi

← yazdı17 Şubat 2018
Yukarı