Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Oğul Ilgaz, babasını anlattı

aydın ılgaz babalar ve oğullarının konuğu oldu

Kültür Sanat

Oğul Ilgaz, babasını anlattı

Aydın Ilgaz, Hababam Sınıfı romanının öğrencilerden çok eğitimcilerin okuması gereken bir eser olduğunu söyledi.

Babası Rıfat Ilgaz’ı anlatan Aydın Ilgaz, Hababam Sınıfı eserinde ki Mahmut Hoca karakterinin eğitim sistemine model olması gerektiğini söyledi.

Buca Belediyesinin edebiyat, siyaset ve daha pek çok alanda tarihte yer etmiş ünlü kimliklerin hatıralarını anımsatmak için “Babalar ve Oğulları” ile “Babalar ve Kızları” şeklinde düzenlediği söyleşilerinde bu hafta ki konuk Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz idi. Hababam Sınıfı, Karartma Geceleri, Meşrutiyet Kıraathanesi gibi romanlarının yanında unutulmaz şiirleriyle Türk Edebiyatı’na adını altın harflerle yazdıran Rıfat Ilgaz’ın anı ve hatıralarını oğlu Aydın Ilgaz’dan dinleyen Bucalılar, unutulmaz bir gece yaşadı. Aydın Ilgaz, babası Rıfat Ilgaz’ın unutulmaz eseri Hababam Sınıfı romanını öğrencilerden çok eğitimcilerin okuması gereken bir eser olduğunu, hatta eserdeki Mahmut Hoca karakterinin eğitim sistemine model olması gerektiğini söyledi.

Mizah, zulme karşı en büyük silahtır

Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşide babası Rıfat Ilgaz’ı, eserlerini ve geleceği gören tespitlerini anlatan Aydın Ilgaz, “Babam her zaman eğitimsiz bir toplumda yaşayan bireylerin şiddet ve baskı kullanarak hedeflerine varmak isteyeceklerini vurgulardı. Sanata, kültüre ve eğitime önem veren toplumların çağdaş olabileceğine inanırdı. Sanatçı onun için toplumun yol göstericisiydi. Bugün mizah da zulme karşı en büyük silahtır” diye konuştu.

Aydın Ilgaz, Buca Belediye Başkan Yardımcısı Murat Işık’ın da katıldığı ve Bucalıların yoğun ilgi gösterdiği söyleşinin ardından babasının roman ve şiir kitaplarını edebiyat severler için imzaladı.


  • aydın ılgaz babalar ve oğullarının konuğu oldu
  • aydın ılgaz babası rıfat ılgazı anlattığı konferanstan resimler
  • aydın ılgaz babası rıfat ılgazı anlattığı konferanstan resimler 2
  • aydın ılgaz babalar ve oğullarının konuğu oldu
  • aydın ılgaz babası rıfat ılgazı anlattığı konferanstan resimler
  • aydın ılgaz babası rıfat ılgazı anlattığı konferanstan resimler 2

Havacılık Yönetimi üzerine master programında yer alan, akademisyen adayı. Kültür sanat, televizyon, sinema ve magazin gibi kategorilerin haberciliğini yapmasının en büyük nedeni de bu alanlara yakından ilgisi. Amacı ise habercilik ilkelerinin korunduğu, haber okurlarına kaliteli ve yararlı haberleri sunmak.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı