Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Ney ustası Yavuz Kenar: Flüt’ten önce Ney öğrenilmeli!

Ney ustası Yavuz Kenar: Flüt'ten önce Ney öğrenilmeli!

Kültür Sanat

Ney ustası Yavuz Kenar: Flüt’ten önce Ney öğrenilmeli!

Eskişehir’de, Türk sazı olarak anılan ve tasavvuf müziğinin bir simgesi haline gelen ‘Ney’ ustası Yavuz Kenarda, “Çocukların flütten, melodikadan haberleri varken kendi kültürlerine ait olan ney üflemenin sırrından haberleri yok. Önce flütü öğreniyorlar ama önce neyi bilmeleri lazım. Bizim üzüntümüz küçük çocukların neyden haberdar olmamaları” dedi.

<

Odunpazarı Bölgesinde bulunan Kurşunlu Külliyesinde, eskiden çilehane olarak kullanılan atölyesinde 2010 yılından beri ‘Ney’ yapımıyla uğraşan ney ustası Yavuz Kenar’da, babasının neyzen ve ney yapımcısı olmasından dolayı küçük yaşlardan beri kendisinin müzikle iç içe olduğunu söyledi.

Babasının 25 yıldan beri neyzenlik, 15 yıldır da ney ustalığı yaptığını belirten Kenarda, kendisinin Tenis Antrenörlüğü mezunu olduğunu, şu an Anadolu Üniversitesinde ikinci üniversitesini okuduğunu ve babasıyla beraber Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeleri olduğunu ifade etti.

Çocukların kültürümüzden haberleri yok

Vatandaşların neye ilgisinin olduğunu ama hayat şartlarından dolayı sanata fazla vakit ayıramadıklarını dile getiren Kenarda, “Genel olarak vatandaşlar neyin normal bir enstrüman olmadığının farkında. Bizim üzüntümüz küçük çocukların neyden haberdar olmamaları. Yani küçük çocukların flütten, melodikadan haberleri varken kendi kültürlerine ait olan ney üflemenin sırrından haberleri yok. Önce flütü öğreniyorlar ama önce neyi bilmeleri lazım. Neyin çok fazla sokakta üflenmemesi gerekiyor.

Gençler neye ilgili. Benim şu anda 4 yaşından 70 yaşına kadar öğrencim var. Ama popüler kültürden dolayı daha çok Batı’ya bir özentilik var, neyi ikinci plana atıyorlar ama büyük bir kitlede neyi ön planda tutuyor” ifadelerini kullandı.

Ney çalınmaz üflenir

“Bu ekstra efor istemeyen ülemeli bir saz. 70 yaşındaki bir insan da ney üfleyebilir” diyen ney ustası Kenarda şunları dile getirdi:

“Yeter ki neyin ney olduğunu bilsinler. Her yerde ve her tür müzikte ney üflenmemesi gerekiyor. Klasik Türk Müziğini iyi bilmek lazım, tabi ki Batı’dan da alacağımız önemli bilgiler var ama önce kendi kültürümüzü bilmeliyiz. Ney çalınmaz, üflenir. Böyle diyenlerin de kalbini kırmamak, hoşgörülü davranmak gerekir” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yeni Haberler

Medya

Çukur 18. Bölüm ilk sahne!

← yazdı20 Şubat 2018

Televizyon

Beyaz Show 23 Şubat konukları belli oldu

← yazdı19 Şubat 2018

Televizyon

Survivor 2018 Hangi Günler Yayınlanıyor?

← yazdı19 Şubat 2018

Reyting

18 Şubat 2018 Reytingleri Belli oldu!

← yazdı19 Şubat 2018

Reyting

Jet Sosyete Reytingleri nasıl? Tuttu mu?

← yazdı19 Şubat 2018

Film Haberleri

The Revenant Leonardo Dicaprio Filmi

← yazdı19 Şubat 2018

Film Haberleri

Sultan Olimpiyat Şampiyonu Olacakmı

← yazdı18 Şubat 2018

Film Haberleri

Son Ültimatom Aksiyon Filmi

← yazdı17 Şubat 2018
Yukarı