Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Kültür ve Turizm Bakanlığı özel ödüllerinin kazananları belli oldu

kültür ve turizm bakanlığı özel ödülleri

Kültür Sanat

Kültür ve Turizm Bakanlığı özel ödüllerinin kazananları belli oldu

1979 yılından bu yana Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri adı ile verilen ödülleri Kültür ve Turizm Bakanlığı özel ödülleri adı ile verilmeye başlandı.

<

Bakanlık müsteşarı Ömer Arısoy başkanlığından toplanan jüri mûsikî, kurum, tiyatro, yazın ve şiir-çeviri dallarında Kültür ve Turizm Bakanlığı özel ödüllerini kazanmayı hak eden isimleri belirledi. Bu ödüller 2016 yılından başlamak üzere artık Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri adıyla verilecek. Ödüller, özgün eser, uygulama, yorum veya bilimsel araştırmalarıyla Türk kültür ve sanatının gelişmesine, yurt ve dünya düzeyinde yücelmesine katkıda bulunanları devlet adına ödüllendirme amacını taşıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy’un başkanlık ettiği juri’de bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşar yardımcısı Nihat Gül, Dış İşleri Bakanlığı müsteşar Yardımcısı Ümit Yardım, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Sâlim Tokaç, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü A. Nejat Birecik 2016 Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri’ne almaya hak kazanan isimleri seçti. Buna göre 2016 yılının ödülünü mûsikî dalında Nesrin Sipahi, kurum kategorisinde İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, tiyatro dalında Y. Kenan Işık, yazın dalında D. Mehmet Doğan (yazın) ve şiir-çeviri alanında Cahit Koytak kazandı.

Ödüller, yönetmelikte belirtilen şartlara uyularak Türk tarihi, edebiyatı, dili, plastik sanatlar, müzik ve sahne sanatları, sanat tarihi, mimarlık, arkeoloji, halk bilimi, sinema ve kütüphanecilik sahalarında ve diğer kültür ve sanat dallarında eser, uygulama, yorum, sergileme, yayın, araştırma ve inceleme alanlarında ortaya koydukları üstün nitelikli eser ve çalışmalarından dolayı her yıl yaşayan kişilere, topluluk veya kuruluşlara veriliyor.

Nesrin Sipahi, emsalsiz nüans ve genişlikteki ses tonu, kendine özgü kıvrak ve güçlü icrası, titiz ve incelikli repertuar seçimi, kadîm bir medeniyetin izdüşümünü yansıtan klâsik eserleri ustalıkla seslendirmesi, zarif tavrı, örnek sanat yaşamı ile genç nesillere nezih bir emsâl teşkil etmesi vasıfları ile ödüle değer görülürken; İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ise bilimsel eserlerin estetik yönünü ve öğreticiliğini ortaya koymadaki yalın etkisi, bıraktığı intiba ve kazandırdığı bilgi ile sahip olduğu etkileyici gücü, İslam dünyasının bilimler tarihindeki parlak başarılarını eserler ve belgeleriyle ortaya koyması, bilim tarihi açısından doğuyla batı arasında bir köprü niteliği taşıması ve bu yönleriyle gelecek kuşaklar için özendirici bir örnek teşkil etmesi özellikleri ile ödüle layık görüldü. D. Mehmet Doğan, Türk dilinin doğru kullanımı üzerine ürettiği yol gösterici düşünceleri; üretken kalemiyle düşünce dünyası, kültür, ilim ve sanata dair çeşitli sorunlara kendine özgü getirdiği bakış açısı ve çözüm bekleyen konulara bilgece yaklaşımı ile ödülün sahibi oldu. Cahit Koytak, duru, lirik, derinlikli, ‘hikemî’ şiirleri yanında, İngilizce’den ve Fransızca’dan yaptığı ustalıklı çeviriler yoluyla kazandırdığı özgün bakış açısı, kökleri medeniyetimizin derinliklerine uzanan düşünce ve görüşlerini her dönemde cesaret, incelik ve tevazuyla ifade edebilmesiyle genç nesillere seçkin bir örnek teşkil etmesi nedeniyle ödüle değer görüldü. Tiyatro sahasında ödüle değer görülen Y. Kenan Işık ise, rol aldığı ve yönettiği tiyatro eserlerinde sergilediği özenli ve üstün nitelikli icra, Türkçemizin kullanımında gösterdiği dikkat ve itina, toplumun tüm kesimlerince takdir görmüş bir oyuncu, yazar ve sunucu olarak kültür sahamıza sunduğu emsalsiz katkı, gülen yüzü ve örnek kişiliği ile uzun yıllar unutulmayacak ve genç nesillere emsal teşkil edecek sanatçı kişiliği ve zarâfeti ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri’nin sahipleri arasında yerini aldı.

Ödüller, sahiplerine önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan resmi törenle takdim edilecek.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yeni Haberler

Film Haberleri

Canavar Filmi

← yazdı22 Ocak 2018

Film Haberleri

Kelebek Etkisi Bilim Kurgu

← yazdı21 Ocak 2018

Film Haberleri

Esaretin Bedeli Çok Fazla Beğenildi

← yazdı20 Ocak 2018

Film Haberleri

Kocan Kadar Konuş Romantik Komedi

← yazdı19 Ocak 2018

Film Haberleri

Adore Romantik Film

← yazdı18 Ocak 2018

Film Haberleri

Adalet Birliği Justice League

← yazdı18 Ocak 2018

Film Haberleri

About Time Filmi

← yazdı17 Ocak 2018

Film Haberleri

Grinin Elli Tonu Dram ve Aşk

← yazdı17 Ocak 2018

Film Haberleri

Deadpool Fantastik Bir Film

← yazdı16 Ocak 2018
Yukarı