Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

İran’da Çağdaş Türk Filmleri Haftası

İran'da Çağdaş Türk Filmleri Haftası

Film Haberleri

İran’da Çağdaş Türk Filmleri Haftası

İran’da Çağdaş Türk Filmleri Haftası etkinliği kapsamında, Türk sinemasının yedi dev eseri, yedi gün boyunca İranlı sinemaseverlerin seyrine sunuluyor.

<

Başkent Tahran’daki İran Sanatçılar Evi Şehnaz Sinema Salonu’nda dün akşam başlayan etkinlikte, ilk eser olarak Mahmut Fazıl Coşkun’un “Uzak İhtimal” filmi sinemaseverlere izletildi.

Tahran Yunus Emre Enstitüsü ile İran Sanatçılar Evi işbirliğiyle organize edilen, Türkiye’nin Tahran Büyükelçiliği’nin de desteklediği etkinliğe İranlı vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi olan Rıza Hakan Tekin, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmasında ‘Uzak İhtimal’ filmini, “Son yıllarda çok konuşulan medeniyetler çatışması, dinler temelinde ayrımcılık konularına eğilen başarılı bir film” sözleri ile tanımladı.

Film gösterimi sonrası düzenlenen panelde yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun soru-cevap bölümünde seyircilerin sorularını yanıtladı.

Panel sonrası DHA’ya konuşan Coşkun, İran’la ortak film yapımı fikrine sıcak baktığını belirterek, “Böyle bir konu aklıma gelirse tabi ki yapmak isterim. An itibari ile böyle bir konu yok. Ama eminim olacaktır. Çünkü kültürel olarak çok ortak noktamız var” diye konuştu.

İzlediği İran filmlerden dolayı İran’a çok aşina olduğunu söyleyen Türk yönetmen, “İran sineması hepimizin etkilendiği, yakından takip ettiği başarılı bir sinemadır. Burada her şey bana çok tanıdık geliyor. Aslında çok daha önce gelmem gerekiyordu belki de biraz geç kalmış olabilirim” dedi.

Etkinliği organize eden Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Turgay Şafak, Çağdaş Türk Filmleri Haftası etkinliği ile son yıllarda çeşitli festivallerde ödüller kazanan Türk filmlerini İranlı sinemaseverlerle buluşturmayı hedeflediklerini kaydetti. Şafak, “Bunun için son 10-15 yıl içinde yapılan filmleri tercih ettik” diye konuştu.

Filmi büyük beğeniyle izlediğini dile getiren İranlı bir seyirci, “Türk ve İran sineması birbirine çok yakın. Kültür, din ve hatta dil açısından birbirimizle ortak çok bağlarımız var. Böylesi ortak faaliyetler daha çok yapılmalı” ifadelerini kullandı.

28 Ocak Cumartesi gününe kadar sürecek etkinliğin diğer günlerinde sırasıyla Semih Kaplanoğlu’nun “Bal”, Kaan Müjdeci’nin “Sivas”, Nuri Bilge Ceylan’ın “Bir Zamanlar Anadolu’da”, Faysal Soysal’ın “Üç Yol”, Nuri Bilge Ceylan’ın diğer eseri “Kış Uykusu” ve Yılmaz Erdoğan’ın “Kelebeğin Rüyası” filmleri İranlı seyirciler için beyaz perdede olacak.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Film Haberleri

Yeni Haberler

Film Haberleri

Adore Romantik Film

← yazdı18 Ocak 2018

Film Haberleri

Adalet Birliği Justice League

← yazdı18 Ocak 2018

Film Haberleri

About Time Filmi

← yazdı17 Ocak 2018

Film Haberleri

Grinin Elli Tonu Dram ve Aşk

← yazdı17 Ocak 2018

Film Haberleri

Deadpool Fantastik Bir Film

← yazdı16 Ocak 2018

Film Haberleri

Cm101mmxi Fundamentals Gösterisi

← yazdı15 Ocak 2018

Film Haberleri

Bana Masal Anlatma Aşk Dolu Bir Film

← yazdı15 Ocak 2018

Film Haberleri

Akıl Defteri Gizemli Bir Film

← yazdı14 Ocak 2018

Film Haberleri

12 Maymun Bir Çok Dalda Ödül Aldı

← yazdı14 Ocak 2018
Yukarı