Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

İlk kadın film festivali ‘Uçan Süpürge’ Mayıs’da başlıyor!

İlk kadın film festivali 'Uçan Süpürge' Mayıs'da başlıyor!

Film Haberleri

İlk kadın film festivali ‘Uçan Süpürge’ Mayıs’da başlıyor!

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olma özelliğine sahip olan, Mayıs ayında gerçekleşecek Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin hazırlıklarına başlandı.

<

1998 yılından bu yana kadın sinema emekçilerinin görünürlüğüne dikkat çekerek toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 20. yaşını 20 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde aynı gün yapacağı film gösterimleriyle kutlamaya hazırlanıyor.

Festival bu yıl 20. yılını kutlayan bir diğer kadın kuruluşu KAMER’in iş birliğinde Adıyaman, Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Hakkâri, Kars, Malatya, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Tunceli, Van’da, Kadın Platformu’nun iş birliğinde Çanakkale’de, Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin desteğiyle Edirne’de, Karya Kadın Derneği’nin desteğiyle Muğla’da, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin desteğiyle İzmir’de, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı’nın iş birliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde seyircileriyle buluşacak.

Uçan Süpürge festival ekibi yapacağı bu geniş organizasyonun ilk buluşmasını 18-19 Mart tarihleri arasında Alman Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği ”Birlikte Festival Yapıyoruz” temalı etkinlikle başladı. İki gün boyunca süren organizasyonun ilk gününde Toplumsal Cinsiyet Odaklı Sinema ve Festival Söyleşileri, Toplumsal Cinsiyet ve Mekan, Görsel Kültür ve Toplumsal Cinsiyet başlıklı oturumlar gerçekleştirildi. Sinema salonunda da beraber olmanın keyfini İstanbul Kırmızısı film gösteriminde birlikte yaşayan kadınlar, etkinliğin ikinci gününde de bir film okumasının nasıl yapılması gerektiği, etkinlik planlamalarında dikkat edilmesi gereken hususlar, Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri festivalinin kuruluş hikayesi ve kuruluş amacıyla ilgili bilgilendirildi. Günün sonunda bir festival nasıl planlanır atölye çalışmasının ardından illerine dönen kadın kuruluşu temsilcileri 20-21 Mayıs’ta illerinde gerçekleştirecekleri festival etkinliklerinin hazırlıklarına başladılar.

Uçan Süpürge festival ekibi illerde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapacağı organizasyonun planlamasını 20 ilden kadın örgütleriyle birlikte yaparken, etkinliğin bu yılki konsept fikrini de Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle belirledi. İlk öğrenci buluşmasını Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle 10 Mart 2016 tarihinde gerçekleştiren festival ekibi, ikinci olarak da 16 Mart 2016 tarihinde Başkent Üniversitesi öğrenci topluluğu HeforShe ekibi ile bir araya geldi. Uçan Süpürge’nin kurucusu Halime Güner’in festival hakkında bilgilendirmeleriyle başlayan buluşma, festival ekibinin uluslararası film festivallerinin nasıl yapıldığı, organizasyon planlaması ve festival süreci ile ilgili bilgilendirmeleriyle devam etti. Festival ekibi tarafından yapılan bilgilendirmelerin ardından Gazete Başkent’ten katılım sağlayan öğrenciler, festival tanıtımını okul içerinde güçlendirmek adına festival ekibiyle birlikte çalışacaklarını belirtti. HeforShe ekibi festivale nasıl katkı sağlayabileceklerine dair bir toplantı yaparak, festival sürecinde ‘gönüllü’ olmak isteyen kişiler arasında görev paylaşımı yapma kararı aldı.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Film Haberleri

Yeni Haberler

Film Haberleri

Deadpool Fantastik Bir Film

← yazdı16 Ocak 2018

Film Haberleri

Cm101mmxi Fundamentals Gösterisi

← yazdı15 Ocak 2018

Film Haberleri

Bana Masal Anlatma Aşk Dolu Bir Film

← yazdı15 Ocak 2018

Film Haberleri

Akıl Defteri Gizemli Bir Film

← yazdı14 Ocak 2018

Film Haberleri

12 Maymun Bir Çok Dalda Ödül Aldı

← yazdı14 Ocak 2018

Film Haberleri

Aşkın 500 Günü Sürükleyici Film

← yazdı13 Ocak 2018

Film Haberleri

300 Spartalı 3 Göz Kamaştırıyor

← yazdı13 Ocak 2018

Film Haberleri

28 Gün Sonra Filmi

← yazdı12 Ocak 2018

Film Haberleri

Ada, Bilim Kurgu Filmi

← yazdı12 Ocak 2018
Yukarı