Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Ertuğrul Gazi Kimdir?

Medya

Ertuğrul Gazi Kimdir?

Ertuğrul Gazi Kimdir

Ertuğrul Gazi Kimdir?

Ertuğrul Gazi Osmanlı Devletini kuran ve 600 yıl boyunca yaşaması için sağlam temeller atan Osman Bey’in babasıdır. Ertuğrul Gazi hakkında çok fazla bilgiye sahip olunmasa da belirli kaynaklardan hakkında bilgi edinebilmek mümkündür.

Ertuğrul Gazi ve Hayatı

Ertuğrul Gazi’nin 1188 yılında doğduğu biliniyor. Babası Süleyman Şah lakabı ile bilinen Gündüz Alp’tir. Annesi ise Hayma Hatun ismindeki yiğit bir Türk hatunudur. Ertuğrul Gazi Oğuzların Kayı Boyuna mensup bir Türk beyidir. Kendisinden büyük iki abisi ve bir erkek kardeşi vardır. Gündoğdu, Sungur Tekin ve Dündar Ertuğrul Gazi’nin kardeşleridir.

Gündoğdu Bey ile Sungur Tekin Bey daha sonraları eski yurtları olan Horasan bölgesine dönmeyi daha uygun gördüler. Ancak Ertuğrul Bey’in fetihçi ruhu ve devlet kurma arzusu onu batıya yöneltti. Eşi Halime Hatun, annesi Hayme Hatun, kardeşi Dündar Bey ve Kayıların geri kalanı ile Söğüt Domaniç’i kendilerine yurt edindiler. Burada Ertuğrul Gazi’nin üç oğlu dünyaya geldi. Oğullarının ismi Gündüz Alp, Savcı Bey, Osman Bey’dir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Medya

Yukarı