Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Bursa’daki sultan türbelerine ayakkabı ile girilmesine tepki

Kültür Sanat

Bursa’daki sultan türbelerine ayakkabı ile girilmesine tepki

Çekirge’deki Sultan 1. Murat Türbesi’nin halıları kaldırıldığı için ayakkabı ile ziyaret edilmesi vatandaşların tepkisine sebep oluyor İstanbul’daki sultan türbeleri halen halı döşeli olduğu için ayakkabı çıkarılarak ziyaret ediliyor.

Bursa'daki sultan türbelerine ayakkabı ile girilmesine tepki

Bursa’daki bazı sultan türbelerinde halıların restorasyon sırasında kaldırılıp ziyaretin ayakkabılı hale getirilmesine, vatandaşlardan tepki geldi.

Özellikle şehir dışından Bursa’ya sultanları ziyarete gelen misafirler, Çekirge’de Sultan 1. Murat Türbesi’nde yeni karşılaştıkları uygulamanın kendilerini şaşırttığını söylüyor.

Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok şehirden kültür turizmi için Bursa’ya gelen vatandaşlar, İstanbul’daki sultan türbeleri başta olmak üzere birçok ziyaret yerlerinde halı olduğuna dikkat çekerek, Çekirge’deki Sultan 1. Murat Türbesi’nden halıların kaldırılmasına hayret ediyor.

Kirli ayakkabı ile türbe ziyaretinin uygun olmadığına işaret eden vatandaşlar, “Kosova’daki Sultan Murat türbesinde bile halı var. Bursa’da önceki yıllarda bütün sultan ve evliya türbelerinde ayakkabılar çıkartılarak ziyaret yapılırdı.

Ancak restorasyonlardan sonra halıların kaldırılması sebebiyle şimdi vatandaşlar ayakkabıları çıkartmadan türbeye giriyor. Bu durum türbede olan şahsa edepsizlik gibi geliyor. Eski uygulamanın devam etmesinden yanayız” dediler.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yukarı