Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Bursa Büyükşehir Belediye’sinden Srebrenica katliamı sergisi

Bursa Büyükşehir Belediye'sinden Srebrenica katliamı sergisi

Kültür Sanat

Bursa Büyükşehir Belediye’sinden Srebrenica katliamı sergisi

Srebrenica soykırımının 22. yıldönümünde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle gerçekleşen ‘Marş Mira Barış Yürüyüşü’nü konu alan ‘Soykırımın 22. yılında Srebrenica’ adlı fotoğraf sergisi Kent Müzesi’nde açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her sene yapacakları faaliyetlerle Avrupa’ya Srebrenica katliamını unutturmayacaklarını söyledi.

<

Bosna Hersek’te gerçekleştirilen ‘Marş Mira Barış Yürüyüşü’nde çekilen fotoğraflardan derlenerek hazırlanan sergiyi herkesin ziyaret etmesi gerektiğini ifade eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Srebrenica soykırımının 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da gerçekleşen ve insanlık adına yapılmış büyük bir katliam olduğunu söyledi. 80 eserden oluşan sergide kandan gözyaşına kadar insanın yüreğini burkan her şeyin bulunduğunu belirten Başkan Altepe, “Bu katliamda Müslümanlara büyük acılar yaşatıldı. 1995 yılında yaşanan bu vahşetin yıldönümünde bizler de Bursa’dan bir ekiple yürüyüşe katılarak Boşnak kardeşlerimizle birlikte üzüldük, ağladık ve o acıyı birlikte hatırladık. Srebrenica’daki katliamdan kaçanların orman yolundan Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı ve halk arasında ‘Ölüm Yolu’ olarak da bilinen güzergâhta düzenlenen ‘Barış Yürüyüşü’ne (Marş Mira) Bursa’dan da büyük katılım oldu” dedi.

Srebrenica’da yaşanan katliamda 8 bin 372 kişinin hayatını kaybettiğinin altını çizen Altepe, “Yıllar önce Sırp kasabı Ratko Mladiç’e Boşnaklar Avrupalı askerler tarafından bir koyun gibi teslim edildi. Daha sonra erkekler öldürülürken, kadınlara da akıl almaz zulümler yapıldı. Bunlarla ilgili binlerce belge var. Ama bunları hala görmek istemeyenler var. Bize düşen bunları en iyi şekilde anlatmaktır. Sadece 22 yıl önce yapılan bir katliam. Her gün toprağın altından insanlar çıkmakta. Dostluk kardeşlik barış mesajları vererek sahte gülücüklerle insanlık öğretenlerin gerçek yüzünün ne olduğunu ortaya çıkarmak lazım” diye konuştu.

Lojistik olarak desteklerinin devam edeceğini belirten Başkan Altepe, “İnşallah önümüzdeki yıl daha da sistemli gideceğiz. Özel olarak tuvaletler hazırlanıyor. Bir yandan da anma törenlerin daha büyük kapsamlı olmasını sağlayacağız. Dünyaya bu katliamı unutturmayacağız. Bunun yanında da değişik projelerden Srebrenica çiçeğini de insanlarla oluşturacağız. Ayrıca 8 bin 372 kişiyi de oluşturarak insanların beyinlerine kazıyacağız. Bunları Avrupa’nın gözleri önüne sereceğiz. Bunlar unutulmayacak, her zaman hatırda tutacağız” şeklinde konuştu.

Soykırımın 22. yılında Srebrenica’ adlı fotoğraf sergisi, 15 Ekim Pazar tarihine kadar Bursa Kent Müzesi’nde görülebilecek.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yeni Haberler

Beşiktaş ile Eşleşen Bayern München'i Tanıyalım
Nur Yerlitaş İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na İfade Verdi
Donald Trump'a Tepkiler Artıyor

Medya

Donald Trump’a Tepkiler Artıyor

← yazdı13 Aralık 2017
Aslı Enver En İyi Kadın oyuncu Ödülünü Aldı
Quentin Tarantino Yeni Filmi

Film Haberleri

Quentin Tarantino Yeni Filmi

← yazdı12 Aralık 2017
Altın Kelebek Ödüllerini Kimler Aldı

Magazin

Altın Kelebek Ödüllerini Kimler Aldı

← yazdı12 Aralık 2017
J

Film Haberleri

J.K. Rowling Johnny Depp’e Sahip Çıktı

← yazdı12 Aralık 2017
Korkunç Filmler İlgi Çekti

Film Haberleri

Korkunç Filmler İlgi Çekti

← yazdı12 Aralık 2017
X-Men Dark Phoenix

Film Haberleri

X-Men: Dark Phoenix

← yazdı12 Aralık 2017
Akademi Ödüllerinde Yarışacak Belgeseller Belli Oldu
Yukarı