Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

Anadolu Üniversitesi kültürel mirasa ışık tutuyor

Anadolu Üniversitesi kültürel mirasa ışık tutuyor

Kültür Sanat

Anadolu Üniversitesi kültürel mirasa ışık tutuyor

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümlerinin ortaklaşa yürüttüğü kazı çalışmaları, kültürel mirasa ve tarihe ışık tutmaya devam ediyor.

<

İlki 1989 yılında Eskişehir il merkezinin üç kilometre kuzeydoğusunda yer alan Şarhöyük/Dorylaion’da gerçekleştirilen kazı çalışmaları, izleyen yıllarda yine merkez Odunpazarı ilçesi Karacaşehir Mahallesi’nde bulunan Karacahisar Kalesi’nde sürdürüldü.

1999 yılında Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümlerinde görev yapan akademisyenlerin dahil olduğu heyet, yüzey araştırmalarına başladı. Çalışmalar, temizlik ve çevre düzenlemelerinin de dahil olduğu faaliyetler şeklinde 2005 yılına kadar devam etti. Yine 1999 yılında başlayan ve Eskişehir’in Alpu ilçesinde yürütülen Çavlum Höyük kazısı da 2003’e dek üzerinde çalışılan alanlardan biri oldu. Ayrıca Frigya’nın tarih öncesine ışık tutan bir çalışma ise 2013 yılında, Kütahya sınırında İnönü ilçesi Aşağı Kuzfındık Vadisi’nde bulunan Kanlıtaş Höyüğü Kazısı ile gerçekleştirildi. Öte yandan, Bakanlar Kurulu kararı ile Anadolu Üniversitesi projesi olarak Kanlıtaş Höyüğü kazı çalışmasının yanı sıra Eskişehir Müze Müdürlüğü adına yapılan ve Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi danışmanlığında yürütülen Şarhöyük/Dorylaion kazı çalışması ile Kütür ve Turizm Bakanlığı ile ortak gerçekleştirilen Yazılıkaya Vadisi’nde yürütülen yüzey araştırmaları çalışmaları hala devam ediyor.

Eskişehir dışında da başarılı sonuçlar alınıyor

Anadolu Üniversitesinin yaptığı kazı çalışmaları, sadece Eskişehir bölgesi ile sınırlı kalmıyor. Tamamı Anadolu Üniversitesi desteği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ortaklığında yürütülen kazılarda, Ülkemiz coğrafyasının önemli kültür miraslarının yer aldığı Afyonkarahisar Amorium Antik Kenti, Antalya’da Olympos Antik Kenti ve son olarak ise Side’de başarılı sonuçlar almaya devam ediliyor. 2009 yılında Side’de başlayan bu çalışmalara kendi uzmanlık alanları çerçevesinde Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyeleri katkı sağlıyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yeni Haberler

Medya

Çukur 18. Bölüm ilk sahne!

← yazdı20 Şubat 2018

Televizyon

Beyaz Show 23 Şubat konukları belli oldu

← yazdı19 Şubat 2018

Televizyon

Survivor 2018 Hangi Günler Yayınlanıyor?

← yazdı19 Şubat 2018

Reyting

18 Şubat 2018 Reytingleri Belli oldu!

← yazdı19 Şubat 2018

Reyting

Jet Sosyete Reytingleri nasıl? Tuttu mu?

← yazdı19 Şubat 2018

Film Haberleri

The Revenant Leonardo Dicaprio Filmi

← yazdı19 Şubat 2018

Film Haberleri

Sultan Olimpiyat Şampiyonu Olacakmı

← yazdı18 Şubat 2018

Film Haberleri

Son Ültimatom Aksiyon Filmi

← yazdı17 Şubat 2018
Yukarı