Bizimle iletişime geç
Sine Haber

Sine Haber

16.Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması başladı

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması başladı

Kültür Sanat

16.Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması başladı

Türkiye’nin en uzun soluklu edebiyat yarışması başladı! Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 16’ncısı düzenlenen ve bu sene şiir dalında yapılacak olan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması başladı.

<

Türk edebiyatına sayısız eserler kazandıran en uzun soluklu yarışma olan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’na başvurular başladı.

Bugüne kadar 7 farklı kategoride düzenlenen yarışmanın basın toplantısında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bildiğiniz gibi 2001 yılından itibaren aralıksız düzenlediğimiz Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması, yurt içinde ve yurt dışında takip edilen önemli bir değer haline geldi. Bu sene 16’ncısını düzenlediğimiz yarışma ile Edirne’den Kars’a, Japonya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar dünyanın dört bir yanına Ahmet Hamdi Tanpınar’ı duyurmanın yaşıyoruz” diye konuştu.

Edebiyat dünyası tarafından büyük ilgi gören yarışmayı Ahmet Hamdi Tanpınar faaliyetlerine dönüştürdüklerini ifade eden Mustafa Dündar, “Geçen yıl Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu düzenleyip, bu yıl da hayata geçireceğimiz atölye çalışmalarının müjdesini vermiştik. Ayrıca yine geçen yıl, 2017 yılında düzenleyeceğimiz yarışmamızı ‘Şiir’ dalında gerçekleştireceğimizi ve Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu’nu da yarışmaya uygun olarak şiir konulu planladığımızı ilan etmiştik. Bugün de ilan ettiğimiz gibi, yarışmamızı ‘Sarışın Buğdayı Rüyalarımızın’ başlığı ile şiir dalında başlatıyoruz. 7 Nisan 2017 tarihinde sona erecek yarışmamıza katılmak isteyenler, iştirak şartlarını belediyemizin www.osmagazi.bel.tr web sitemizden öğrenebilirler. Ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından bütün edebiyatseverleri, şairleri yarışmamıza davet ediyorum” dedi.

Sempozyumun da 13 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirileceğini ifade eden Başkan Mustafa Dündar, “Bütün bu çalışmalar ile yaşadığı dönemde kıymeti anlaşılamamış, eserleri ve fikirleri ‘sukut suikastına’ uğramış kıymetli yazarımızı, şairimizi ve fikir adamımızı geleceğe taşıyoruz. Sahip olduğumuz değerler ancak sorumluluk ve kararlılıkla geleceğe taşınır. Biz de Osmangazi Belediyesi olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmaların hedefine ulaşması, teveccüh görmesi ile daha güzel çalışmaları ortaya koyuyoruz. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın da bir yarışma olmaktan çıkıp çok yönle faaliyete dönüşmesi bunun bir örneğidir. Birbirinden değerli edebiyatçıların şiir üzerine bildiriler sunacağı sempozyumun bitiminde Tanpınar Şiir Yarışması’nın ödüllerini dağıtacağız. Bu yıl yarışmamızda birinciye 10 bin, ikinciye, 7 bin 500, üçüncüye de 5 bin lira ödül veriyoruz. Ayrıca iki yarışmacımıza da 2 bin 500 lira mansiyon ödülü verirken, her yıl olduğu gibi yarışmaya katılan eserleri bir kitap haline getirip edebiyat dünyamıza kazandıracağız” diye konuştu.

Başkan Mustafa Dündür, bu yılki yarışmanın jüri üyelerinin, Prof. Dr. Abdullah Uçman, Prof. Dr. Handan İnci, Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, Ali Gün, İhsan Deniz, Metin Önal Mengüşoğlu ve Ercan Yılmaz’dan oluştuğunu söyledi.

  • Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması başladı
  • Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması başladı
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kültür Sanat

Yeni Haberler

Film Haberleri

Kurtlar Vadisi Vatan Darbe Girişimi Anlatıyor

← yazdı23 Ocak 2018

Film Haberleri

Canavar Filmi

← yazdı22 Ocak 2018

Film Haberleri

Kelebek Etkisi Bilim Kurgu

← yazdı21 Ocak 2018

Film Haberleri

Esaretin Bedeli Çok Fazla Beğenildi

← yazdı20 Ocak 2018

Film Haberleri

Kocan Kadar Konuş Romantik Komedi

← yazdı19 Ocak 2018

Film Haberleri

Adore Romantik Film

← yazdı18 Ocak 2018

Film Haberleri

Adalet Birliği Justice League

← yazdı18 Ocak 2018

Film Haberleri

About Time Filmi

← yazdı17 Ocak 2018

Film Haberleri

Grinin Elli Tonu Dram ve Aşk

← yazdı17 Ocak 2018

Film Haberleri

Deadpool Fantastik Bir Film

← yazdı16 Ocak 2018
Yukarı